Що змінилося в порядку зарахування дітей до першого класу?

29.05.2019 13:14:53
Що змінилося в порядку зарахування дітей до першого класу?

Регіональний центр з надання БВПД у Херсонській області нагадує батькам, чиї діти цього року йдуть до школи, що 31 травня – останній день, коли вони можуть подати заяву про вступ дітей до першого класу. Що змінилося в порядку зарахування? Які документи потрібні та які умови зарахування дітей до початкової школи наразі існують? Відповіді на ці та інші питання надала заступниця директора Олена Іпатенко.

У минулому році в дію вступили нові правила зарахування першокласників до початкової школи. Це надання кожній дитині гарантованого місця в школі за місцем проживання (з 2018 року основним критерієм зарахування в перший клас вважається адреса, за якою зареєстрований майбутній учень) та скасування співбесід і тестувань під час вступу. Якщо раніше багато шкіл відбирали дітей на конкурсній основі, то зараз вступні випробування є забороненими. У Міністерстві освіти і науки України вважають, що перевіряти рівень знань 6-річних дітей - несправедливо, адже не всіх майбутніх першокласників вчать писати, читати та рахувати до школи. До того ж, це великий стрес для дитини.

Дата закінчення прийому документів про зарахування дітей до 1 класу – 31 травня, а дату початку прийому документів визначають місцеві органи самоврядування. Слід врахувати, що встановлений строк прийому документів не може бути меншим одного місяця.

Законом України «Про освіту» визначено, що право особи здобувати початкову освіту у державному або комунальному закладі освіти (його філії), за яким закріплена територія обслуговування, на якій проживає ця особа, гарантується, що не обмежує право особи обрати інший заклад освіти.

Документи для зарахування дитини до 1 класу подаються до відповідного закладу освіти одним із батьків дитини особисто до 31 травня. Крім того, такі документи до 31 травня можуть бути подані до інших закладів освіти (без обмеження їх кількості) для зарахування на вільні місця. Упродовж 01-15 червня заяви про зарахування не приймаються, що не виключає права батьків подавати їх після 15 червня на вільні місця. Присутність дитини під час подання заяви про зарахування, жеребкування або її зарахування не є обов’язковою і не може вимагатися працівниками закладу освіти чи бути умовою її зарахування.

Для зарахування дитини в перший клас до навчального закладу потрібно подати відповідну заяву одного з батьків дитини, до якої додати:

  • копію свідоцтва про народження дитини (під час подання копії пред’являється оригінал документа);
  • оригінал або копію медичної довідки за формою первинної облікової документації № 086-1/о;
  • документ, що підтверджує місце проживання дитини чи одного з її батьків.

Для підтвердження інформації про місце проживання дитини за вибором батьків (законних представників) може бути надано один з таких документів, визначених постановою КМУ від 13.092017 № 684«Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів»:

• паспорт громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист, довідка про звернення за захистом в Україні) одного з батьків дитини чи законних представників;

• довідку про реєстрацію місця проживання: дитини або одного з її батьків чи законних представників;

• довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;

• документ, що засвідчує право власності на відповідне житло;

• рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання;

• документ, що засвідчує право користування житлом (договір найму/піднайму/оренди тощо), укладений між фізичними особами (за умови його реєстрації або нотаріального посвідчення) чи між юридичною і фізичною особами, зокрема щодо користування кімнатою в гуртожитку;

• довідку про проходження служби у військовій частині;

• акт обстеження умов проживання;

• інший офіційний документ, що містить інформацію про місце проживання дитини та/або одного з її батьків чи законних представників.

Директори навчальних закладів при розгляді документів, що мають підтверджувати  місце проживання, повинні переконатися у тому, що такий документ:

• містить інформацію, яка підтверджує чи посвідчує місце проживання дитини або її батьків (одного з батьків) на території обслуговування відповідного закладу загальної середньої освіти;

• складено, видано чи посвідчено особою, яка уповноважена на це відповідно до чинного законодавства;

• складено за формою та реквізитами, визначеними відповідним нормативно-правовим актом.

За інформацією Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області

Корисні посилання