ТОП-8 приморських курортів Херсонщини
31.03.2020 12:41:46Море. Як багато у цьому слові. А чи знайдеться в цілому світі людина, яка зовсім не любить море? Тепле чи холодне, блакитне, зелене чи практично чорне, в штиль чи в бурю воно манить до себе, розвіює бризом всі печалі, лікує душу і тіло. Сьогодні, щоб нагадати, яким гарним буває морський відпочинок на Херсонщині, ми зібрали для вас ТОП-8 приморських курортів краю. Адже карантин – це чудовий час, щоб мріяти та будувати плани на наступні подорожі!
Скадовськ
Скадовськ – курортне місто державного значення, розташоване на узбережжі Джарилгацької затоки. Населений пункт був заснований у далекому 1894 році як морська пристань на землях поміщика Сергія Скадовського. Раніше на цьому місці розташовувалось рибацьке селище Алі-Агок (від кримсько-татарського «тиха пристань»). Скадовськ швидко розвивався як морський порт, стрімко нарощував показники товарообігу. Так, тільки у 1908 році через порт було вивезено більше 1 млн пудів зерна. За два десятки років у засушливому таврійському степу завдяки засновнику Сергію Балтазаровичу виросло справжнє курортне містечко. Сьогодні Скадовськ носить звання курорту державного значення.
Учасники XIV фестивалю туристичної журналістики
Невелика глибина, завжди тепла вода, велика кількість готелів, пансіонатів, дитячих таборів та закладів харчування кожного літа в «оксамитовий сезон» приваблюють сюди тисячі туристів.
Привертає увагу відпочивальників й заповідний острів Джарилгач. Чисте море, збагачена йодом вода та лікувальні грязі створюють прекрасні умови для відпочинку, оздоровлення та зміцнення імунітету. Просто «Джа». Так пестливо називають Джарилгач скадовчани та жителі навколишніх сіл.
Джа приваблює чистою водою, світлим піском пляжів і недоторканою природою, адже саме на цій території розташований національний природний парк. Подорож до Джа окриляє, надає сил та дарує новий подих. Значення Джарилгацького національного природного парку, до якового ввійшли острів та його акваторія загальною площею 10 тисяч гектарів, важко переоцінити. Флора та фауна острову унікальна, десятки її представників занесено до Червоної книги України. Окрім того, Джарилгач слугує однією з основних баз для перелітних птахів у Європі.
Зазначимо, що з 1976 року в місті працює краєзнавчий музей, декілька років тому відкрився дельфінарій «Акварель», функціонує парк атракціонів, аквапарк «Акваторія», гостей чекають десятки розважальних закладів.
Лазурне
Лазурне – приморське селище міського типу на Чорноморському узбережжі, що здобуло свою назву завдяки відкритому морю, що під сонячними променям виграє неймовірними відтінками блакитного кольору. Вперше про населений пункт, що спочатку мав назву Софіївка, у письмових джерелах згадується у 1803 році. Він був заснований як маєток французького поміщика Вільгельма Рув’є.
На даний момент на території селища діє близько тридцяти баз відпочинку та дитячих таборів. Пологе узбережжя з піщаним пляжам та неймовірно чиста вода щорічно приваблюють сюди тисячі туристів. Розваг тут також вистачає: велика кількість ресторанчиків з літніми майданчиками та ціла варіація активних атракцій від катання на катамаранах до польотів на параплані не дає жодної можливості нудьгувати.
До речі, поряд з селищем знаходиться озеро лиманного типу з цікавою назвою Устричне, а на слід від нього розкинувся острів Джарилгач.
Залізний Порт
Залізний порт – популярне курортне село у Голопристанському районі Херсонщини. За цим населеним пунктом давно і міцно закріпився статус молодіжного курорту, адже довга місцева набережна просто всіяна розважальними закладами та ресторанами. Чотири кілометр берегової лінії ваблять туристів глибоким відкритим морем, а вже на західній околиці села починається зона Чорноморського біосферного заповідника.
Існує декілька версій стосовно походження незвичайної назви населеного пункту, заснованого у далекому 1922 році. За однією з них, колись тут було побудовано стометровий залізний пірс, що йшов далеко в море. Його використовували для вантаження товарів на великогабаритні судна. Але згодом втрутилася стихія й море поглинуло пірс і частину суходолу. За іншою версію, на території селища знаходилася гігантська комора з залізним дахом, що призначалася для зберігання зерна. Моряки, що здалека бачили блискіт покрівлі на сонці, прозвали село Залізним Портом.
У курортному населеному пункті працює велика кількість готелів та пансіонатів, а чисте море, поєднане з морем розваг, робить його найбільшим конкурентом усіх Чорноморських курортів.
Хорли
Хорли – невелике село в Каланчацькому районі Херсонщииі, що приваблює відпочивальників чистими пляжами та неглибоким гарно прогрітим морем. Поєднання степових та морських повітряних мас створює прекрасні умови для лікування захворювань органів дихання. Недалеко від села, з боку Каркінітської и Широкої заток знаходяться джерела лікувальних грязей.
Хорли мають цікаву історію й навіть «обросли» власними легендами. Колишній морський порт був заснований у далекому 1897 році на землях поміщиці Софії Фальц-Фейн. Вдова барона-поміщика заклала у цій місцині великий парк, паралельно почалось будівництво порту, елеватора, млину, готелю для моряків та пошти. Оскільки вода тут майже не замерзала взимку, порт був надзвичайно конкурентоспроможним. За декілька років порт перетворився у важливий вантажоперевізний центр.
Після Першої світової війни порт занепав, через деякий час його роботу відновили, однак примножити колишній економічний ефект так і не вдалося. На території села збереглися будівлі початку XX століття. Деякі з них в наш час перетворено на колоритні готелі та бази відпочинку.
Генічеськ
Сонячне місто на узбережжі Азовського моря давно полюбилося відпочиваючим. Вважається, що незвичайна назва цього міста пішла від тюркського-татарського слова «інче» або «дженічі», що означає тонкий. Саме так кримські татари називали вузький пролив, що поєднує Азовське море і Сиваш.
Поселення на території теперішнього міста було засноване кипчакськими племенами, у далекому 1540 році за наказом хана Сахіб Гірея на цій території було закладено фортецю, залишки якої збереглися до наших часів. Однак, перша документальна згадка про Генічеськ датована 1784 роком. Наприкінці ХІХ ст. місто здобуло статус знаного порту, звідси відправляли кораблі з зерном до Франції, Англії та інших країн.
Відпочивальники почали масово приїздити до Генічеська після Другої світової війни. Тепле Азовське море, чисте цілюще повітря, велика кількість овочів та фруктів щороку приваблюють сюди тисячі відпочивальників. Окрім того, місто межує з легендарною Арабатською Стрілкою.
Назва унікальної піщаної коси походить від назви фортеці Ребат (Арабат), що була збудована на південному кінці Стрілки у XVI–XVIII столітті для захисту Криму від козацьких нападів. Руїни фортеці збереглися до наших часів, вони знаходяться на території сучасного селища Кам`янське. Вся Східна сторона Арабатської Стрілки – це суцільний пляж біля теплого моря (в сезон вода тут прогрівається до 28-30 градусів). На Стрілці розташовано три десятки дитячих оздоровчих таборів та більше семидесяти санаторіїв і баз відпочинку.
Генічеська Гірка
Маленьке мальовниче село розкинулось на в’їзді на Арабатську Стрілку зі сторони Гінчеська. Назву свою населений пункт отримав зовсім не спроста, саме тут знаходиться єдина на косі височина, що сягає близько 10 метрів.
Вздовж чистої берегової лінії розмістились пансіонати та бази відпочинку, а на базі гарячого мінерального джерела працює водолікарня. Генічеська Гірка приваблює туристів теплим море (вода в літній сезон тут прогрівається до 28-30 °C) та спокійним ритмом життя.
Щасливцеве
Село з дуже позитивною назвою знаходиться на узбережжі Азовського моря. Подейкують, що свою назву Щасливцеве отримало через гарний м’який клімат та яскраві квітучі сади. У народі говорять, що за саме за порадою відомого селекціонера Левка Симиренко сюди наприкінці ХХ ст. переселилися декілька сімей землевласників та селекціонерів.
У наш час території села вдосталь приватних пансіонатів та баз відпочинку. Оскільки вода в цій місцині дуже добре прогрівається, купальний сезон починається в травня й триває до самого вересня, та й дощить тут досить рідко. До речі, до цілющого гарячого джерела від селища всього три 3 км відстані.
Стрілкове
Стрілкове – найпівденніший населений пункт Херсонської області, розташований в північній частині коси Арабатська стрілка. Зі сходу село омивається хвилями Азовського моря, а з заходу берегову лінію огортають теплі води затоки Сиваш. Чудові чисті пляжі давно зробили Стрілкове улюбленим місцем відпочинку багатьох туристів. Крім того, поблизу Стрілкового є і цінні родовища термальних йодобромних вод.
Фото з архівів Управління та інших відкритих джерел