У Херсоні говорили про права людини у сфері охорони здоров’я

18.02.2020 14:05:18
У Херсоні говорили про права людини у сфері охорони здоров’я

У Всесвітній день хворого, який відзначається 11 лютого і покликаний привернути увагу людей до проблем, з якими зіштовхуються хворі люди, фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко та Лариса Аболончикова для відвідувачів Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара провели лекцію «Права людини та медична реформа».

Як відомо, права людини у сфері охорони здоров’я в Україні захищені низкою ратифікованих міжнародних документів. Національне законодавство базується передусім на Конституції України, Законах України, серед яких провідну роль відіграє Закон України «Основи законодавства України про охорону здоров’я», постановах Кабінету Міністрів України, відомчих нормативно-правових актах. До того ж розпочата у 2016 році медична реформа забезпечує рівний доступ до якісних медичних послуг та перебудови системи охорони здоров'я так, щоб у її центрі був пацієнт.

Саме цим питанням приділила увагу заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Олена Іпатенко, яка детально розповіла про хід медичної реформи. Якщо перший її етап - трансформація первинної ланки - вже відбулася та, за словами голови Національної служби здоров’я України, перевершив всі очікування і за кількістю закладів, і за кількістю декларацій, то другий етап розпочнеться 1 квітня поточного року.

Що зміниться після старту другого етапу реформи та які основні напрямки її реалізації – херсонці розбиралися разом з Оленою Вікторівною, яка також  розповіла про ґарантії прав громадян на охорону здоров´я та Програму медичних гарантій (перелік безоплатних медичних послуг, які гарантує держава).

Присутні дізнались, що реалізація реформи передбачає структурне та фінансове розмежування рівнів надання медичної допомоги; вільний вибір пацієнтом лікаря первинної ланки; створення раціонального медичного маршруту пацієнта; запровадження системи стандартів охорони здоров'я та індикаторів якості; договірні відносини між замовником та постачальником медичних послуг.

Відповідаючи на чисельні запитання, представниця системи БПД наголосила, що кожен громадянин має право на отримання у державних та комунальних закладах охорони здоров’я безоплатної медичної допомоги. До такої медичної допомоги належать: первинна медична допомога; екстрена медична допомога, у тому числі стоматологічна; вторинна (спеціалізована) медична допомога за направленням; третинна (високоспеціалізована) медична допомога за направленням; медична допомога дітям, вагітним та породіллям; медична допомога хворим за епідемічними показаннями; диспансеризація населення у визначеному законодавством порядку.

У разі порушення прав людини у сфері медицини Олена Вікторівна порадила присутнім телефонувати на гарячу лінію Національної служби здоров´я України: 16-77.

Продовжуючи тему захисту прав людини у сфері охорони здоров’я, начальниця відділу комунікацій та правопросвітництва Лариса Аболончикова розповіла про систему безоплатної правової допомоги, що гарантується державою,  та як захистити порушені права, у тому числі права пацієнтів, що закріплені в Конституції України, ЗУ «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та Цивільному кодексі.

крім того, присутні переглянули ролики, герої яких розказують про реальну допомогу юристів та адвокатів системи БПД у вирішенні проблемних питань, після чого всі бажаючі мали можливість отримати юридичну консультацію в індивідуальному порядку.

За інформацією Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області

Корисні посилання