Українська освіта єдиний шлях доєвропейського майбутнього для жителів окупованих територій

08.06.2017 14:00:36

 

Від самого початку окупації українських територій Російською Федерацією та розв’язання нею військових дій проти нашої держави, Україна забезпечує для своїх громадян з цих територій право на отримання української освіти.

Так це забезпечується відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення права на здобуття освіти осіб, місцем проживання яких є територія проведення антитерористичної операції».

Попри «щедрі» обіцянки окупаційної влади про визнання дипломів так званих вишів, які були переважно евакуйовані з окупованих територій, вона не наважилася на такий сумнівний крок. Не зроблено це через побоювання, що світовою спільнотою, яка одностайно засудила агресію це буде витлумачено як недружній крок та зайвий доказ у підтримці терористів, що відповідно викличе запровадження нових санкцій до Російської Федерації. Не радісніша картина спостерігається і в тимчасово окупованому Криму, який на відміну від тимчасово окупованих районів Донбасу Росія вважає своєю територією. На так званій своїй території виші, які вона анексувала у України разом з Кримом виявилися для неї не потрібними. По перше для держави-агресорки це зайві фінансування та морока з переведенням навчального процесу до своїх освітніх вимог. Вона ж анексує території не для того, щоб їх розвивати, як дехто наївно вважав, а для банального грабунку – вивезення заводів, сировини, незаконної розробки шельфу Чорного моря тощо. По друге навіщо їм конкуренція для власних вишів та й ніхто не збирається інтегрувати неблагонадійне на думку окупаційної влади населення цих територій до свого російського суспільства, в якості рівноправного його учасника.

Так, зокрема, яскравим фатом, що підтверджує ці тенденції є озвучені окупаційною владою наміри із закриття в Криму старійшого медичного вишу – Кримського державного медичногоуніверситету іменіС.І.Георгієвського. Сьогодні за ініціативи голови Херсонської облдержадмінстрацій Андрія Гордєєва запущена робота з його збереження та перенесення до Херсона, так як це було зроблено з Донецькимнаціональниммедичнимуніверситетомім. М.Горького, який перенесено до Кропивницького.

Але найголовнішим є те, що навіть за максимально сприятливих обставин для вишів на окупованих територіяху їх студентів все одно немає нормального майбутнього. Максимум на що вони можуть сподіватися це визнання їх дипломів на території країни-агресора, яка знаходиться під санкціями. Натомість дипломи українських вишів, які через запровадження болонського системи інтегруються до європейського освітнього простору у найближчому майбутньому, зважаючи на недавнє отримання Україною безвізового режиму з Європою та багатьма країнами світу, також згодом визнаватимуться у цих країнах. Таким чином у української молоді є реальні перспективи не тільки подорожувати світом, а й працювати за спеціальністю, отримуючи гідну зарплату європейського рівня. Чого не скажеш про студентів з окупованих територій, оскільки усі заклади на них, в тому числі виші підпадають під санкції.

Зважаючи на це тенденція до отримання освіти на території України жителями не підконтрольних її територій з кожним роком зростає. Так минулого року уХерсонськійобласті, за данимиоблдержадміністрації, з Кримузареєструвалося 199 осіб. У порівнянні з 2015 роком – цестрибок, тому щотодізареєструвалося 62 людини. І ця тенденція збільшуватиметься. Бо якщо раніше студенти з окупованого Криму та окупованих територій Донбасу переводилися на навчання на підконтрольну Україні територію через патріотичні мотиви та несприйняття агресії, то зараз до цієї мотивації додасться і природнє бажання покращити своє життя. А це вибиває ґрунт з під російської пропаганди, яка стверджувала, що одним із головних мотивів «від’єднання Криму від України» був буцімто низький рівень життя на півострові.

Цьому значною мірою сприятиме, запроваджена у 2017 році спрощена система вступу до українських вишів для жителів окупованих територій та соціальні гарантії для її отримання, що надаються українською державою.

Наприклад цього року лише Херсонщина вже готова прийняти 1000 студентів з тимчасово окупованих Криму та Донбасу.

Корисні посилання