В Каховці встановили пам’ятник славетному Івану Сірку

06.06.2017 07:30:05
В Каховці встановили пам’ятник славетному Івану Сірку

03 червня в Каховці на березі Дніпра представники козацьких організацій, юні козачата, керівництво області, району, міста, депутати різних рівнів та гості зібралися на пам’ятну козацьку тризну, присвячену  ліквідації Запорізької Січі у 1775 році, щоб  згадати славних лицарів – запорізьких козаків. 
Протягом всієї багаторічної історії Запорізької Січі козаки мали дуже непрості стосунки з російською державою, північним сусідом. Були і спільні походи з російськими ратниками, і спільне проливання крові в численних битвах з татарами, турками, поляками, шведами. Але не міг довго російський царат терпіти поряд зі своїми кордонами осередок волі, справжню козацьку республіку. Тому і було знищено Запорізьку Січ в червні 1775 року російськими полками генерала Текелія.
На сьогоднішній тризні не випадково  згадали видатну постать козацького руху, одного із відомих січових керманичів - Івана Сірка, бо саме сьогодні  Козацький сквер поповнився ще однією скульптурою. Поряд з Козацьким хрестом гетьману Б.Ружинському і українським козакам постав пам’ятник легендарному кошовому отаману І.Сірку, створений і встановлений за ініціативи козаків Каховського окремого козацького полку імені І.Сірка.
Іван Сірко став легендою ще за життя, а за волелюбність та участь в антиросійському повстанні був висланий до Сибіру, два роки провів у засланні. У 1673 році козаки Івана Сірка штурмом взяли Іслам-Кермен, татарську фортецю на місці біля сучасної Каховки. Зараз її залишки покояться під водами Каховського водосховища.
Право відкрити пам’ятник було надано голові обласної державної адміністрації Андрію Гордєєву, міському голові Андрію Дяченку, генеральному директору ПАТ «КЗЕЗУ», Герою України Ярославу Микитину та отаману Каховського окремого козачого полку ім. І.Сірка М.Семенову. Протоієрей Каховського собору Покрови Святої Богородиці отець Микола освятив пам’ятник Івану Сірку.


У вітальному слові губернатор області Андрій Гордєєв подякував організаторам за дарунок, адже ця подія увійде в історію, бо все, що ми робимо сьогодні - це заради майбутнього наших дітей. Також очільник області зазначив, що ми живемо в час і стаємо свідками того, коли в країні ліквідовуються символи тоталітарного режиму, але знести пам’ятники Леніну недостатньо, треба на їх місці встановлювати пам’ятники великим видатним постатям, що уособлюють в собі патріотизм, любов до України. Треба в душі мати свою державу і тоді в країні все буде добре.
В ході урочистостей ініціаторів встановлення пам’ятника - отамана козачого полку ім. І.Сірка, полковника  М.Семенова і осаула полку В.Коняєва,  було нагороджено Грамотами Каховського міського голови. В свою чергу ініціатори висловили  щирі слова подяки меценатам та нагородили їх орденами Івана Сірка та грамотами.
Каховчан із відкриттям пам’ятника вітали  й депутати обласної ради Віктор Помазнюк та Леонід Кириченко.
Пам’ять запорозьких козаків, загиблих каховчан у Другій світовій війні,  а також сучасних козаків, патріотів, наших земляків, які загинули в ході проведення АТО, вшанували хвилиною мовчання. 
Завершилася  урочиста тризна покладанням квітів до пам’ятників козацтву. За традицією в цей день на води Дніпра козаками було спущено вінок. Після чого усі охочі мали змогу скуштувати смачний козацький куліш.Корисні посилання