В області створено групу з питань адвокації, комунікації та соціальної мобілізації в галузі контролю за туберкульозом

18.06.2020 10:32:00
В області створено групу з питань адвокації, комунікації та соціальної мобілізації в галузі контролю за туберкульозом

18 червня в Херсонському обласному центрі громадського здоров’я відбулася робоча нарада щодо створення в області групи з питань адвокації, комунікації та соціальної мобілізації (АКСМ) в галузі контролю за туберкульозом. Рішення про створення групи було прийнято під час обласної координаційної ради з ТБ/ВІЛ, яке відбулося 4 червня 2020 року.

В нараді взяли участь фахівці національної спільноти людей, що перехворіли на туберкульоз «TBPeopleUkraine», Партнерства «Зупинимо туберкульоз. Україна», Херсонського обласного центру громадського здоров’я, ГО «Асоціація 21 століття», обласного фтизіопульмонологічного центру та центру профілактики та боротьби зі СНІДом обласної інфекційної лікарні ім. Горбачевського.

«В Україні існує національне Партнерство «Зупинимо туберкульоз. Україна» - це об’єднання неурядового сектору та медичних структур, в якому бере участь Херсонська область. У сферу діяльності партнерства входить реалізація компоненту АКСМ-стратегії. Я вітаю рішення координаційної ради про створення робочої групи з АКСМ. Херсонщина третя область, де прийняте таке політичне рішення, до цього це були Черкаси і Львів», - зазначила Ольга Клименко, голова керівного комітету Партнерства.

За її словами, робоча група з АКСМ має адвокатувати розробку обласної програми з протидії туберкульозу і в цьому допоможе спільнота «TBPeopleUkraine», адже без програми важко буде забезпечити доступ хворим до медичної та соціальної допомоги. Було наголошено на важливості такої функції групи АКСМ як навчання голів ОТГ, що не розуміють своїх функцій і не фінансують заходи протидії туберкульозу, спрямовуючи при цьому 40% бюджету на адмінвитрати. Розпочинати навчання краще після місцевих виборів.

Надважливе значення має й інформаційно-комунікаційна складова. Через недостатність комунікаційної та інформаційної роботи сім’ї,  в яких є хворі на туберкульоз, стикаються із значною стигмою і дискримінацією. Була озвучена проблема і з первинною ланкою надання медичної допомоги: вона не проводить первинний скринінг і не виконує усіх завдань, за які отримує гроші з НСЗУ.

«На сьогодні національної програми протидії туберкульозу і ВІЛ-інфекції немає і найближчим часом не буде. Але в драфті існує обласна програма громадського здоров’я, в якій прописані компоненти туберкульозу і ВІЛ. Після прийняття закону про громадське здоров’я програма буде виставлена на громадське обговорення, що триватиме 20 днів. За цей час ми можемо додати до неї все, що вважаємо необхідним», - зазначив директор Херсонського обласного центру громадського здоров’я Юрій Ромаскевич.

Учасники наради визначилися зі складом обласної групи АКСМ. Було запропоновано увійти до складу представникам Департаменту здоров’я облдержадміністрації, первинної ланки надання медичної допомоги, спільноти «TBPeopleUkraine», що є важливим рішенням, адже одним з пріоритетів процесу змін у системі мають бути потреби пацієнтів.

Корисні посилання