Вакцинація проти правцю необхідна кожному
12.04.2022 19:12:09В умовах війни слід особливо уважно ставитися як до збереження життя, так і до збереження здоров’я свого та оточуючих. Для людей, що не отримали щеплення проти правцю, небезпечними можуть стати зовсім незначні поранення або порізи, в які потрапив бруд.
Правець — це інфекційна хвороба центральної нервової системи, яку викликають бактерії Clostridium tetani, що живуть у ґрунті та кишковому тракті тварин. Правець проявляється судомами, болісною напругою в усьому тілі, проблемами з ковтанням, стисненням щелеп, м’язовими спазмами, часто у шлунку тощо.
Хвороба спричиняє значну смертність: за відсутності медичної допомоги при перших проявах хвороби ймовірність летальності складає 100%. Навіть якщо людина отримала медичну допомогу, то ризики смерті від правця залишаються досить високими — від 10% до 70% залежно від лікування, віку постраждалої людини та її загального стану здоров’я. Хвороба від людини до людини не передається.
Єдиний спосіб захистися від правця — вакцинація! Імунітет після захворювання не формується, і є ймовірність повторного зараження, тому вакцинація необхідна, навіть якщо ви хворіли.
Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень, імунізація від правця проводиться у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. В дорослому віці необхідна ревакцинація кожні 10 років — у 26, 36, 46, 56, 66 і далі. В 2021 році лише 45,4% дорослих отримали щеплення проти правцю.
Екстрена профілактика правця показана у разі:
-
травм із порушенням цілісності шкірних покривів та слизових оболонок;
-
відморожень й опіків (термічних, хімічних, радіаційних) другого, третього та четвертого ступенів;
-
проникних пошкодженнях шлунково-кишкового тракту;
-
гангрени або некрозі тканин будь-якого етапу, абсцесах;
-
укусів тваринами;
-
пологів поза медичними закладами;
-
позагоспітальних абортів.
Важливо своєчасно провести екстрену профілактику правця, яка передбачає первинну хірургічну обробку рани та створення імунологічного захисту.
Для екстреної імунопрофілактики правця рекомендується використовувати:
- АДП-М – адсорбований дифтерійно-правцевий анатоксин зі зменшеним вмістом антигенів.
- ППЛІ – протиправцевий людський імуноглобулін, який виготовляють з крові людей, які мають повний курс щеплень від правця і здійснюють ревакцинацію кожні 10 років.
Детальна інструкція з екстреної профілактики правця на сайті МОЗ України.