- Головна
- Новини мiст та районiв
- Генічеський район
- Вечір спогадів та музики «Генічеськ – місто з історією»
Вечір спогадів та музики «Генічеськ – місто з історією»
26.10.2017 10:54:50У Генічеській ШЕВ 24 жовтня відбувся вечір спогадів та музики «Генічеськ –місто з історією». Для сучасних людей важливо знати минуле, без якого не буде сьогодення. Цього разу розповідь велася про життя міста в 1939-1945 роках. Історія - свідок минулого, жива пам'ять. Це був час, коли в Генічеську почало розвиватися мукомельне виробництво, промисловість, рибопереробний завод, потужно працювала залізниця, проходила реконструкція порту і велика увага приділялася розвитку культури та спорту. Саме наприкінці 30-х років в місті з’явився парк, побудовано стадіон. Люди мріяли про майбутнє. Але усі їх плани обірвала Друга світова війна. У Генічеському районі в період з 23 червня по 16 вересня 1941 року в діючу армію було мобілізовано 5 тисяч чоловік. Більше 8 тисяч наших земляків брало участь у боях на різних фронтах. І кожен з них був готовий пожертвувати своїм життям, щоб захистити сім'ю, рідних, Батьківщину від ворога.
16 вересня 1941 року стало трагічною датою в історії міста. Саме у цей день в Генічеськ увірвалися окупанти. Почалися масові розстріли місцевих жителів, підпільників і активістів. У листопаді 1941 року і в лютому 1942 року в протитанковому рові на околиці міста було розстріляно 975 чоловік. Серед них були: лікар Іларіон Тарасов, Георгій Голуб з дружиною, Володимир і Броніслава Прихненко. Їх світлій пам'яті, а також усім безвинно розстріляним, замученим і тим, хто не повернувся з фронту, присвятив свою книгу "Місце в океані" Олександр Володимирович Прихненко.
Генічеськ було звільнене від нацистських загарбників 30 жовтня 1943 року воїнами 993 стрілецького полку, 263 стрілецької дивізії під командуванням майора Івана Кваши і 78 укріпрайону 28 армії 4 Українського фронту. Бійці згадували: " Ми входили в обійняте полум'ям місто. Ми бачили тільки окремих людей похилого віку, які зустрічали нас із сльозами на очах, низько кланяючись колонам бійців, що проходили».
У місті були зруйновані портові споруди, електростанція, слюсарний, бавовноочисний і рибоконсервний заводи, два млини, підірвано залізничне полотно на лінії Генічеськ - Новоолексіївка, спалений док. Відступаючи, ворог зміцнився на Стрілці і Чонгарскому півострові. Генічеськ опинився в прифронтовій смузі і тому п'ять довгих місяців відбудовувати його доводилося під вибухами ворожих снарядів і бомб.
У цей день згадувалося і про Генічеський польовий пересувний госпіталь № 689, в якому хірургом працював Дмитро Кривонос та розповідалося про воїнів – визволителів, одинадцяти з яких було присвоєно звання «Почесний громадянин міста Генічеська», про пам’ятники та стели, що з’явилася в нашому місті для увічнення подвигу загиблих під час Другої світової війни.
Історичний матеріал доповнювали пісні того часу. Саме вони допомагали долати труднощі фронтового життя, піднімали бойовий дух воїнів, об'єднували їх. Як вірний друг, пісня не покидала бійців в хвилину смутку, скрашувала розлуку з рідними і близькими. Вона йшла з солдатом у бій, надаючи нові сили, відвагу, сміливість. І коли викладач Генічеської ШЕВ Анатолій Іванович Супрунов грав на баяні мелодії відомих фронтових пісень, люди старшого покоління не стримували сліз.
Музичну атмосферу того часу створювали: Софія Довга, Владислав Немитов, Ольга Толчева, Валерія Зюзіна, Анастасія Кривицька, Ілля Черчевич, Ігор Альошин, Катерина Куцевалова (викладач Мартинець Т.М.), Олена Сібілєва (викладач Набока Н.Д.), Есма Сітхалілова (викладач Толчева Н.О.). Разом з ними співали і глядачі, згадуючи своє дитинство та юність.
Учні Генічеської ШЕВ привітали ветеранів і дітей війні, які були присутні в залі, та подякували їм за мужність і стійкість під час Другої світової війни.
Наприкінці свята багато теплих слів на адресу старшого покоління було сказано від голови Генічеської районної ради ветеранів Валерія Семеновича Петрова та начальника відділу культури Генічеської РДА Вікторії Анатоліївни Сухорукової. Також вони подякували колектив Генічеської ШЕВ за створений ними чудовий культурно-просвітницький проект «Генічеськ – місто з історією».
Організатори висловлюють вдячність за допомогу в підготовці вечора: Олександру Володимировичу Прихненко - автору 28 книг про наше місто, співробітникам краєзнавчого музею, Віталію Михайловичу Піхулі за його книгу "Генічеськ та генічанє", майстрині Інні Голбай, яка створила на сцені атмосферу Генічеська тих років.
Давайте разом пам'ятати історію, зберігати та розвивати культурні традиції міста.