Всесвітній день безпеки пацієнтів

17.09.2021 07:06:10
Всесвітній день безпеки пацієнтів

17 вересня проводиться Всесвітній день безпеки пацієнтів, заснований у 2019 році 72-ю сесією Всесвітньої асамблеї охорони здоров'я з метою привернення уваги до проблем безпеки медичної допомоги для пацієнта. Тема Дня у 2021 році — «Безпека при наданні допомоги матерям і новонародженим».

 Незважаючи на значний прогрес, досягнутий у справі скорочення материнської і неонатальної смертності, небезпечне надання допомоги під час пологів трапляється у світі часто. Ця проблема загострилася в умовах пандемії, що привела до перебоїв у наданні основних медичних послуг внаслідок переповненості закладів охорони здоров’я, небезпеки інфікування COVID-19.

За інформацією ВООЗ, ще до пандемії щодня у світі від причин, пов'язаних з вагітністю та пологами, помирало близько 810 жінок та близько 6700 немовлят, що становить 47% всіх випадків смерті дітей у віці до 5 років. Щороку реєструється близько 2 млн. випадків мертвонародження, причому більше 40% - безпосередньо під час пологів.

На Херсонщині у 2020 році народилися живими 7090 дітей (в 2019 - 7410), народилися мертвими 50 дітей (в 2019 - 43), померли в пологових будинках 25 дітей (в 2019 було 18).

У більшості випадків мертвонароджень, смертей матерів і новонароджених можна уникнути за допомогою надання безпечної та якісної допомоги кваліфікованими медичними працівниками, для яких в свою чергу створені сприятливі умови праці.

У державній програмі медичних гарантій-2021 медична допомога при пологах та у складних неонатальних випадках залишається пріоритетною. Впроваджено новий пакет «Ведення вагітності в амбулаторних умовах».

До безоплатного пакету допомоги при пологах включено:

- медичну допомогу при неускладнених і ускладнених пологах;

- забезпечення можливості проведення партнерських пологів;

- зниження больових відчуттів у жінки під час пологів, зокрема епідуральну анестезію;

- лабораторні дослідження та інструментальні обстеження у цілодобовому режимі,

- інтенсивна терапія матері і новонародженого та забезпечення їхнього цілодобового транспортування, у разі ускладнень;

- вакцинацію новонародженого, згідно з календарем;

- лікарські засоби з Нацпереліку та витратні матеріали, а також ті лікарські засоби, що закуповуються МОЗ в централізованому порядку;

- харчування під час перебування у стаціонарі.

Такі послуги надають медичні заклади, що уклали договір з НСЗУ і відповідають підвищеним вимогам (мають відділення інтенсивної терапії, постнатального догляду, кабінет катамнестичного спостереження тощо).

Пацієнти також мають дбати про власну безпеку, бути уважними до свого здоров’я і виконувати рекомендації лікарів, адже відповідальність за власне здоров’я кожна людина має нести сама.

Корисні посилання