Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

17.05.2022 07:21:31
Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією

 

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я щороку 17 травня відзначається Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією. Тема дня у 2022 році не змінилася: «Точно вимірюйте свій артеріальний тиск, контролюйте його, живіть довше».

Війна, що вже третій місяць триває в Україні, підкреслила важливість збереження життя кожної людини, як на фронті, так і в тилу. Навіть під час воєнних дій варто піклуватися про своє здоров’я, контролювати свій тиск, виконувати рекомендації лікарів, адже вбивають не лише снаряди, а й гіпертонія, яку називають «тихим вбивцею».

Діагноз «артеріальна гіпертензія» ставить лікар, коли в людини при декількох замірах в різні дні значення систолічного тиску дорівнює або перевищує 140 мм рт. ст. та/або значення діастолічного тиску дорівнює або перевищує 90 мм рт. ст. Часто у хворих на артеріальну гіпертензію спостерігається головний біль (найчастіше в потиличній чи тім’яній частині), періодичний шум у вухах, потемніння в очах та запаморочення, болі в ділянці серця, підвищене серцебиття та відчуття задухи.

Серед українців артеріальну гіпертензію мають 12,7% у віковій групі 18-29 років, серед старших людей віком 60-69 років хворих значно більше — 71,1%. Підвищений артеріальний тиск може призвести до інфаркту, інсульту, ниркової чи серцевої недостатності, погіршення зору та інших ускладнень, що небезпечні для життя людини.

Фактори ризику розвитку хвороби включають наявність гіпертонії у прямих родичів, вік старше 65 років та супутні захворювання (діабет, хвороби нирок тощо). Інші фактори ризику можливо контролювати за допомогою профілактичних заходів:

- зниження кількості солі, насичених жирів і трансжирів в раціоні;

- достатнього вживання овочів та фруктів;

- відмови від вживання тютюну та алкоголю;

- регулярної фізичної активності;

- збереження нормальної ваги.

Лікування артеріальної гіпертензії передбачає регулярний контроль артеріального тиску та щоденний прийом гіпотензивних медикаментозних засобів, які призначає лікар. За наявності супутніх захворювань важливо контролювати загальний стан всього організму та рівень нервового напруження і стресу, що наразі особливо актуально.  

В домашніх умовах важливо вимірювати тиск правильно:

 - в положенні сидячи, при цьому ноги мають стояти на підлозі;

- замір проводиться через 30 хвилин після ходьби, куріння, вживання чаю, кави та інших кофеїновмісних напоїв;

- манометр розташовують на рівні серця;

- вимірюють АТ двічі з перервою до 2 хвилин;

- якщо різниця у показаннях різних рук перевищує 20 мм рт. ст., потрібне повторне вимірювання.

Бережіть себе і тримайте свій тиск під контролем!

Корисні посилання