Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги

12.10.2020 05:34:02
Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги

Щороку в другу суботу жовтня (10 жовтня в 2020 році) відзначається Всесвітній день хоспісів та паліативної допомоги. Тема дня: «Паліативна допомога: моя турбота, мій комфорт».

Паліативна допомога – це підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів (дітей і дорослих) та їхніх сімей, які зіткнулися з проблемами, пов’язаними із захворюванням, що загрожують життю, шляхом запобігання та полегшення страждань за рахунок раннього виявлення, ретельної оцінки і лікування болю та інших фізичних симптомів, а також надання психосоціальної та духовної підтримки.

За оцінками ВООЗ, щороку паліативної допомоги потребують 40 мільйонів осіб у світі, але отримують лише 14% з них. Наразі, за класифікацією Міжнародного альянсу паліативної допомоги, Україна належить до групи країн з "несистемним забезпеченням паліативної допомоги" через брак підтримки паліативного руху, недостатність морфіну для пацієнтів, які потребують знеболення і низької кількості хоспісних і паліативних центрів.

Серед дорослих найчастіше паліативної допомоги потребують хворі з серцево-судинними захворюваннями (28,5%), онкологією (34%), хронічними респіраторними захворюваннями (10,3%), СНІДом (5,7%) та діабетом (4,6%).

Паліативна медична допомога може знадобитися при багатьох інших станах, в тому числі ниркової недостатності, хронічних захворюваннях печінки, розсіяному склерозі, хворобі Паркінсона, ревматоїдному артриті, неврологічних захворюваннях, деменції, вроджених вадах розвитку і туберкульозі з лікарською стійкістю.

Сучасне надання паліативної допомоги не передбачає обов’язкової госпіталізації до спеціального закладу, допомога може надаватися в паліативних відділеннях інших закладів та вдома у пацієнта. Це не лише позбавлення від болю, а й психологічна та соціальна допомога, що може включати ігротерапію, майстер-класи, дні краси та іншу активність, що дарує позитивні емоції.

Глобальна потреба в паліативній допомозі у світі буде продовжувати зростати, бо збільшується тягар хронічних неінфекційних та деяких інфекційних захворювань, продовжується старіння населення.

Корисні посилання