Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей

15.06.2021 08:57:43
Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей

Зловживання відносно літніх людей є одним з найменш розслідуваних видів насильства. Приблизно кожна 6 людина світу у віці 60+ страждала від тої чи іншої форми поганого поводження в побуті за останній рік.

Для привернення уваги суспільства до цієї проблеми та підвищення обізнаності щодо упередженого ставлення і жорстокого поводження з людьми похилого віку був запроваджений Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей. Він проводиться щороку 15 червня.

Погане поводження з людьми похилого віку - це вчинення будь-яких разових або періодичних актів чи відсутність належних дій, що завдає шкоди людині похилого віку або викликає у неї стрес. Такий тип насильства являє собою порушення прав людини і включає фізичне, сексуальне, психологічне, емоційне, фінансове і матеріальне жорстоке поводження; залишення без піклування; зневажливе ставлення; а також образу гідності і неповагу.

Глобальна чисельність людей у віці 60 років і старше продовжує зростати, за прогнозами ВООЗ в 2050 році їх кількість зросте приблизно до 2 мільярдів чоловік. Відповідно зростуть і масштаби поганого поводження з літніми людьми.

До факторів ризику, що підвищують ризик зловживання відносно літніх людей, відноситься:

- проблеми з фізичним чи психічним здоров’ям літньої людини,

- зловживання алкоголем чи наркотиками членів сім’ї літньої людини,

- спільне проживання з родичами та залежність (часто фінансова) людини похилого віку,

- соціальна ізоляція (втрата друзів або членів родини).

З наближенням старості люди також частіше хворіють. Одними з специфічних факторів ризику для здоров’я літніх людей є травматизм, розвиток неінфекційних захворювань та порушення психічного здоров’я. Ця вікова категорія має вищий ризик важкого перебігу коронавірусної хвороби через наявність хронічних захворювань.

Для покращення якості життя людям літнього віку варто більш уважно ставитися до свого здоров’я, регулярно проходити профілактичні медичні огляди, ретельно дотримуватися порад лікаря, правил здорового способу життя і більше рухатися. Дуже важливо позбавитися шкідливих залежностей: кинути курити і вживати алкоголь. Щоб попередити розвиток деменції слід тренувати мозок, підтримувати когнітивні навички, займаючись читанням, грою на музичних інструментах, настільними іграми та навіть звичайним спілкуванням.

Літні люди потребують уваги, любові і турботи молоді, їм життєво необхідна повага і піклування. Цінуймо їх, доки вони з нами!

Корисні посилання