Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми громадського здоров’я та рухова активність різних верств населення»

11.04.2019 17:00:52
Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми громадського здоров’я та рухова активність різних верств населення»

За ініціативи Херсонського обласного центру громадського здоров’я 11 квітня в Херсонському державному університеті пройшла Всеукраїнська науково-практична конференція «Актуальні проблеми громадського здоров’я та рухова активність різних верств населення» для головних лікарів первинки та студентів університету. Захід, що проводиться в рамках першого Всеукраїнського тижня громадського здоров’я був відкритий вітальними словами в. о. ректора Херсонського державного університету Наталії Тюхтенко та першого заступника голови обласної державної адміністрації Дмитра Бутрія.

У роботі конференції в режимі телемосту через скайп-зв’язок взяв участь перший заступник генерального директора ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» Віктор Ляшко.

«Ініціатива, що проводиться в Україні з 6 по 13 квітня знайшла підтримку в Європі: вже в травні цього року за нашим прикладом буде проведений Європейський тиждень громадського здоров’я. Цей тиждень покликаний привернути увагу органів місцевого самоврядування до розбудови регіональних центрів громадського здоров’я. Херсон на сьогодні є лідером: одним з перших створив центр громадського здоров’я, завдяки керівнику цього центру розпочалася активна розбудова, але є ряд заходів, які нам потрібно вирішувати разом. Регіональний центр повинен об’єднати в собі 4 складових: центр здоров’я, центр медичної статистики, відділи моніторингу і оцінки центру СНІДу і протитуберкульозних закладів», - зазначив Віктор Кирилович.

Виступ головного лікаря Херсонського обласного центру громадського здоров’я Юрія Ромаскевича був присвячений основним класам неінфекційних хвороб, заходам протидії їх виникнення та питанням раціональної рухової активності: «86% смертей в світі викликані неінфекційними захворюваннями: ускладненнями артеріальної гіпертензії, онкологічними захворюваннями, цукровим діабетом та хронічними обструктивними захворюваннями легень. Всі ці хвороби мають свої фактори ризику, що підлягають або не підлягають корекції. Ми можемо скоригувати надмірне споживання солі, зупинитися з тютюнопалінням, контролювати вагу тіла, не зловживати алкоголем, запобігати стресам і більше рухатися».

За словами головного лікаря, раціональною руховою активністю називається рухова активність, що викликає прискорення серцебиття і дихання. 150 хвилин на тиждень такої активності на 20-25% знизить ризик захворіти на онкопатологію та інші хвороби, що залежать від рухової активності. Також був розглянутий склад «тарілки здорового харчування».

Про питання взаємодії органів місцевого самоврядування та громадських організацій в сфері громадського здоров’я говорив голова громадської організації «Асоціація 21 століття» Ярослав Зятюк. Він запевнив, що громадські організації мають фахівців, навчених працювати з групами ризику, і допоможуть в цьому державним закладам. На його думку, для вирішення проблем потрібна адвокація доступу до послуг в контексті ВІЛ, включення представників ключових груп до складу місцевих координаційних механізмів з протидії ВІЛ і ТБ тощо.

Корисні посилання