Херсон гідно зберігає пам'ять своїх Героїв

20.01.2016 09:49:19
Херсон гідно зберігає пам'ять своїх Героїв

У Херсоні, на кладовищі Геологів, на місці військових поховань з’явиться Меморіал пам’яті загиблих бійців АТО.

Нагадаємо, проект військового поховання розроблений Інститутом Національної пам’яті. Керівник КП “Оберіг” Вікторія Вагнер звернулася до мера Володимира Миколаєнко, який пішов назустріч і дав розпорядження департаменту ЖКГ зайнятися реалізацією проекту. Підтримали проект і депутати міської ради – виділили з бюджету 300 000 гривень на установку на той момент 15-ти пам’ятників. Право вирішити, як будуть виглядати пам’ятники, з чого будуть виготовлені, надали сім’ям загиблих воїнів.

До якого рішення прийшли сім’ї загиблих, і на якій стадії процес встановлення пам’ятників, кореспонденту ПІК розповіли Вікторія Вагнер і Оксана Набєгова.

За словами Вікторії Вагнер, сім’ї регулярно збиралися для обговорення макета пам’ятника. Кожна, навіть маленька деталь, затверджувалася тільки на підставі спільного рішення.
Оксана Набєгова, мама загиблого при виході з Іловайська бійця Романа Набєгова, визнає, що розбіжності були, адже кожна сім’я по-своєму бачила втілення проекту. «Ми всі різні, але все одно приходили до єдиної думки, знаходили компроміси», – розповіла Оксана.

Після неодноразових обговорень, сім’ї прийшли до спільного рішення, що пам’ятники будуть мати вигляд Козацького хреста, який символізує воїна, захисника України. Також буде плита і тумба, на якій кожна сім’я напише від себе пам’ятні слова.

Після всіх узгоджень почалися роботи з виготовлення пам’ятників. На це пішло 4 місяці кропіткої роботи. За технічну сторону проекту відповідало КП «Ритуальні послуги», яке виграло тендер. Вікторія Вагнер, Оксана Набєгова, всі бажаючі сім’ї, департамент ЖКГ контролювали хід процесу.

Коли пам’ятники були готові, виявилося, що важать вони близько 600 кг, а це, за словами фахівців, призведе до просідання під ними ґрунту і крену пам’ятників.

Під час чергового зібрання родини прийняли рішення залити бетонну площадку, щоб пам’ятники простояли не один десяток років. Але виділення бюджетних коштів на ці роботи – процес не швидкий, а значить втрата дорогоцінного часу. Тим більше, попереду зима, а заливати бетон в холод це, щонайменше, додаткові витрати, каже Вікторія.

«Враховуючи, що пам’ятники готові, і за умовами тендеру вони обов’язково повинні бути встановлені в термін, ми не можемо втрачати час. Встановлювати без бетонної площадки, а потім піднімати пам’ятники, і заливати бетон нелогічно. Тому на загальних зборах ми з сім’ями вирішили добровільно прийняти пайову участь в оплаті робіт по заливці майданчика. Абсолютно всі сім’ї погодилися з цим, адже розуміли необхідність такого рішення», – підкреслила керівник КП «Оберіг».

Зараз майданчик залитий бетоном і покритий плиткою. Наступний крок – встановлення пам’ятників. На даний момент в процесі установки пам’ятник Руслану Сторчеусу: поставлені тимчасові підпори, як того вимагає технологічний процес.

І Вікторія, і Оксана кажуть, що робочі якісно виконують свою роботу, радяться з родичами по кожній деталі, дотримуються терміни.

Зараз проект тільки на початковій стадії реалізації. Планується ще установка стели, де будуть імена всіх загиблих героїв Херсонщини. Надалі і міська влада, і сім’ї продовжать упорядковувати цю територію. Крім того, зараз міська рада розглядає питання про встановлення пам’ятника ще одному загиблому воїну – Федору Угрину.

«Цей меморіал – місце печалі, це обличчя міста, це свідчення нашого ставлення до пам’яті херсонських воїнів-героїв. До цього місця завжди йтимуть люди. Це місце належить часу, історії, майбутнім поколінням. І виглядати воно повинно гідно, відповідно подвигам наших хлопців , які добровільно віддали своє життя за нас, за Україну», – говорить Вікторія Вагнер.

Відзначимо, що Херсон – єдине в Україні місто, де пам’ятники загиблим воїнам встановлюються за рахунок міського бюджету. У наступному році міська влада планує виділити кошти на компенсацію витрат, понесених сім’ями під час встановлення пам`ятників.

Джерело: http://pik.ua/news/url/herson_dostojno_hranit_pamjat_svoih_geroev

12313838_971929516211652_1427604219292604600_n

Корисні посилання