Ярмарок проектів ЄС у Херсоні
25.05.2016 13:39:30
19 травня в Херсоні пройшов Ярмарок проектів ЄС, на який завітало чимало гостей. Захід проходив в рамках Днів Європи в Україні з метою поширення інформації про проекти, що реалізовуються на Херсонщині за фінансової підтримки ЄС.
Відкривали захід Ніколас Бердж, керівник торгово-економічного відділу Представництва ЄС в Україні, та Олександр Адамчик, директор департаменту житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу, в.о. заступника голови ХОДА .
Ніколас Бердж у своєму вітальному слові розповів про основні програми допомоги ЄС Україні,що діють в таких напрямках:
- сильніша економіка;
- сильніше суспільство;
- сильніший уряд.
Європейський Союз надає Україні колосальну фінансову допомогу. З 1991 ЄС профінансував грантові проекти на суму понад 3,5 млрд. Євро, а за останні роки ця сума збільшилась вдвічі. Зараз Україна отримує 200-250 млн. Євро на рік фінансової допомоги від ЄС.
«Я ще довго можу говорити про загальні проекти, але вам зараз треба більше звернути увагу на ті проекти ,які впроваджуються у вас в Херсоні»
Ніколас Бердж
Цими словами він закінчив свій виступ та передав слово Тетяні Гвоздь та Есмі Умеровій, координаторам проекту «Місцевий розвиток орієнтований на громаду – ІІІ» у Херсонській області, який охоплює 13 районів області . У процесі соціальної мобілізації взяло участь понад 300 000 жителів, було підготовлено та впроваджено 104 ініціативи громад. Зараз проходить вже третя фаза проекту, яка направлена на створення та розвиток у малих містах ОСББ, Центрів надання адміністративних послуг. Дуже радує, що до проекту поступово долучаються інші міста, що не є його учасниками та не отримують фінансування, а просто хочуть перейняти досвід кращих практик місцевого розвитку.
Костянтин Філенко, програмний менеджер Фонду громади міста Херсон «Захист», презентував проект «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», основною метою якого є залучення представників громадянського суспільства, особливо із сільських та віддалених регіонів, до здійснення демократичних процесів в Україні. В рамках проекту було проведено конкурс міні-проектів, переможцями якого стали 8 громадських організацій та ініціативних груп Херсонської області.
Ініціативи громад були направлені у наступні сфери:
- забезпечення прозорості сільських бюджетів;
- допомоги внутрішньо переміщеним особам;
- розвитку волонтерства;
- залучення сільських жителів до громадської діяльності;
- активізація молоді для участі у громадському житті;
- консолідації громадськості навколо розв’язання проблем дітей з особливими потребами;
- формування свідомого ставлення до прав людини.
Наталія Васильєва, заступник декана факультету природознавства, здоров’я людини і туризму Херсонського державного університету, розповіла про проект «Tempus: Створення центрів компетенції для розвитку круїзного туризму в регіоні Чорного моря».
Основними напрямки роботи регіонального центру розвитку туризму на Херсонщині є:
- Надання допомоги та консультацій щодо розробки регіональних і місцевих проектів, програм розвитку туристичної сфери та сприяння їх впровадженню.
- Організація круглих столів, науково-практичних семінарів і конференцій, бізнес-тренінгів, «літніх шкіл» з проблем та перспектив розвитку туристичної сфери.
- Підготовка та реалізація спільних із зарубіжними партнерами науково-освітніх та дослідницьких бізнес-проектів.
- Організація тематичних та цільових курсів з професійної перепідготовки фахівців туристичної галузі, стажування та сприяння їх участі у міжнародних програмах та проектах.
- Сприяння розробці та створенню туристичних продуктів, адаптованих до потреб людей з обмеженими можливостями.
Дуже цікавою виявилась презентація Сергія Нікітенко, директора Херсонської обласної громадської організації «Агенція громадської журналістики МІСТ», який розповів про проект «Створення та впровадження державної системи контролю за коштами «Відкритий бюджет». Проект включає в себе три компоненти: діяльності з адвокатування прийняття законопроекту № 2012а «Про відкритість використання бюджетних коштів», розробка та впровадження моніторингової системи за використанням бюджетних коштів «Відкритий бюджет» у виконавчих органах 4 пілотних областях (Львівська, Сумська, Вінницька, Херсонська області) та моніторинг діяльності в галузі державних закупівель.
Система «Відкритий бюджет» – це набір програмного забезпечення та Інтернет сайту, який й висвітлює одержання і використання бюджетних коштів для журналістів та звичайних громадян. Особливість цієї системи в тому , що вона дає не тільки загальний огляд використання бюджету, а й дає он-лайн доступ до документів, пов’язаних з використанням бюджетних коштів.
Система «Відкритий бюджет» передбачає подачу інформації про бюджет у доступній та простій формі, що підвищує довіру до влади, ефективність планування та реалізації бюджетного процесу, його прозорість, створює умови для залучення громадян.
Завершував цей блок Федір Барулін, голова правління Херсонської обласної громадської організації «Регіональна рада підприємців» (ХОГО «РРП»), презентувавши проекти у сфері енергоефективності, що реалізовуються за підтримки ЄС. Загалом пан Федір розповів про 7 масштабних проектів, серед яких і проект «Впровадження економічно-доцільної моделі сталого енергетичного розвитку теплопостачання на прикладі теплового району міста Гола Пристань». Він зосереджений та термомодернізації теплового району, до якого входять школа, дитячий садок та котельня, яка опалює ці заклади. До 2018 року планується реалізувати ряд енергоефективних заходів у будівлях школи та садочку, що дозволить знизити споживання енергоресурсів на 50%, а котельня буде переведена на біопаливо. Загальний бюджет проекту складає 881 863 Євро, з яких понад 20% спів фінансування з боку Голопристанської міської ради.
Серед інших проектів, що реалізовує команда ХОГО «РРП» на сьогоднішній день є:
- Українсько-Німецький проект «Сталий розвиток житлового господарства в Україні: сприяння місцевому розвитку та посилення ролі громадських організацій».
- Міні-проект «Будівництво сонячної електростанції для забезпечення електроенергією житлового будинку».
- Участь у створенні «Національної стратегії підвищення енергоефективності житлових будинків».
- Консалтингові послуги НЕФКО. Розробка ТЕО для 4-х об’єктів на Донбасі за програмі «Фонд Північної Ініціативи».
- Українсько-Польський проект «Наше самоврядування спільну справу. Цивільний діалог в Південно-Східній Україні».
Після презентації успішних проектів на Херсонщині Ольга Нікольська, член правління Інституту професійного франдрейзингу, провела тренінг «Як отримати грантову підтримку ЄС? Підготовка успішної проектної заявки:найтиповіші помилки». Як на мене,то Ольга – просто чудовий тренер та мега позитивна людина. Я впевнена, що кожен засвоїв для себе з цього тренінгу багато корисної інформації. Звичайно ж, за дві години ти не навчишся писати гарні проектні заявки, та пані Ольга зробила наголос саме на помилках, яких припускаються заявники і це було корисно послухати всім.
Наприкінці ярмарку Максим Єлігулашвілі запропонував учасника визначити пріоритетні напрями розвитку регіону та України на сьогоднішній день в цілому. Ідей прозвучало дуже багато і це дійсно тішить, адже якщо є бажання щось змінити – то і можливості знайдуться.
Корисні посилання

























