Загроза дифтерії серйозніша, ніж здається

14.11.2019 10:43:16
Загроза дифтерії серйозніша, ніж здається

Епідемія дифтерії, що була в Україні в 1991-1998 роках, запам’яталася і лікарям, і населенню своїм страшним розмахом. Вона відібрала життя 696 українців, перехворіло дифтерією близько 20 тисяч людей. В 2019 році через низьке охоплення вакцинацією проти дифтерії в Україні з’явилася загроза повторення епідемії.

14 листопада в Департаменті охорони здоров’я обласної державної адміністрації зібралися головні лікарі закладів охорони здоров’я області первинної та вторинної ланки на нараду щодо профілактики виникнення спалаху дифтерії в області.

До активної комунікації з місцевими лідерами населення щодо залучення до вакцинації закликав медичних працівників директор Херсонського обласного центру громадського здоров’я Юрій Ромаскевич. За його словами, вже готова значна партія інформаційних матеріалів для роботи, які будуть розповсюджені вже на наступному тижні.

«Реальна імунізація населення на сьогодні в 2 рази нижча, ніж була в 90-х роках. Відповідно швидкість розповсюдження дифтерії і кількість хворих будуть значно вищими. Перед медичними працівниками області стоїть серйозне завдання: за декілька місяців витягнути імунізацію населення за 80% хоча б по дифтерії», - зазначив Юрій Ромаскевич.

Діагностувати це захворювання дуже складно, адже вона не завжди протікає типово: буває дифтерія ока, дифтерія пупочної ранки тощо. Ситуація вимагає активної роботи медичних працівників  з населенням, виїздів до організованих колективів (дитячих садків, шкіл, інернатних закладів, дорослих колективів організацій і підприємств).

«Ситуація з дифтерією на сьогоднішній день в країні є досить складною. Лікарі, що працювали в 90-х роках пам’ятають спалах дифтерії, який був тоді. Ми бачили смерті, закриті медичні заклади, в яких розгорталися госпіталі, ми створювали ізолятори», - поділилася головний лікар Херсонської дитячої обласної клінічної лікарні Інна Холодняк.

Обласний лабораторний центр МОЗ України двічі на день звітує міністерству щодо дифтерії. Як зазначила головний експерт з епідеміології Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Єрємєєва, щодня в якійсь із областей України виявляють хворого з підозрою на дифтерію. Тому в кожному закладі мають бути відповідні накази по закладам, алгоритм взаємодії первинної і вторинної ланки у випадку спалаху захворювання та чітко розроблений маршрут пацієнта. На усунення недоліків медичні працівники отримали тиждень.

Єдиний захист від дифтерії – вакцинація. Засобів захисту в області предостатньо: 40 000 доз вже розповсюджені по районам, через тиждень очікується додаткова поставка 20 000 доз з Одеси.

Корисні посилання