Засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ

09.06.2020 09:13:28
Засідання обласної ради з координації дій у відповідь  на поширення туберкульозу та ВІЛ

6 червня у Херсонській обласній державній адміністрації відбулося засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ. Провела засідання голова ради, заступник голови облдержадміністрації Світлана Чепіга.

Було розглянуто 7 питань порядку денного. Про виконання заходів протидії захворюванню на туберкульоз та ВІЛ/СНІД у 2019 році обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді прозвітував директор центру Дмитро Муценко. За його словами, профілактичними та інформаційно-просвітницькими заходами соціальних служб охоплено 15% загальної кількості дітей та молоді. У порівнянні з 2018 роком кількість проведених заходів збільшилась на 15,5%.

Як повідомила Юлія Румянцева, представник управління освіти і науки облдержадміністрації, протягом 2019 року в системі освіти працювали 407 практичних психологів і 276 соціальних педагогів. Учні старших класів мають змогу за бажанням відвідувати факультативне навчання «Рівний - рівному», «Школа проти СНІДу», антиалкогольну програму «Сімейна розмова» тощо.

Про впровадження регіональної стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу доповідала медичний директор КНП «Фтизіопульмонологічний медичний центр» Галина Коваль. В області затверджений план заходів на виконання стратегії, який наразі в процесі виконання. Так, у 2019 році показник виявлення нових випадків заразних форм туберкульозу перевищив очікування і склав 5,4%. По області знизилась захворюваність на туберкульоз і смертність від  туберкульозу та СНІДу. Проте захворюваність на ВІЛ зросла на 31,6% - це позитивний наслідок правильного відбору пацієнтів з груп ризику та розширення тестування швидкими тестами.

План туберкулінодіагностики у 2019 році був виконаний лише на 59% через недостатнє фінансування з місцевого бюджету на придбання туберкуліну. Найгірші показники у Суворовському районі м. Херсона - 25%, Каховському, Олешківському та Іванівському районах, по м. Херсон - 35%. Якщо ситуація не зміниться, захворюваність на туберкульоз дітей і підлітків буде зростати.

Дієву пропозицію щодо вирішення питання із закупівлею туберкуліну об’єднаними територіальними громадами надав директор Херсонського обласного центру громадського здоров’я Юрій Ромаскевич. Він запропонував надати кожній ОТГ точне число доз туберкуліну, який необхідний для дітей, що проживають на території громади. Таким чином керівництво громади зрозуміє, які кошти слід виділити і яку кількість препаратів слід закуповувати щороку.

У Білозерському районі відсутній заступник голови райдержадміністрації який має очолити районну раду з ТБ/ВІЛ, не призначений секретар ради. Але робота проводиться, працює кабінет «Довіра», покращено охоплення антиретровірусною терапією ВІЛ-інфікованих хворих, на заходи протидії туберкульозу виділено 631,6 тис.грн.

Робота координаційної ради з ТБ/ВІЛ у Каховському районі та м. Нова Каховка була високо оцінена членами обласної ради з ТБ/ВІЛ. Проте проблемні питання є і тут: у Каховському районі у минулому році об’єднані територіальні громади не виділили кошти на туберкулінодіагностику, а також погано працює пересувний флюорограф.

Голова адміністративної ради ХМГО «Асоціація 21 століття» Ярослав Зятюк запропонував організувати групу з питань адвокації, комунікації та соціальної мобілізації в галузі контролю за туберкульозом в області. Члени координаційної ради підтримали пропозицію одноголосно.

У Горностаївському районі так і не запрацював кабінет «Довіра», адже із виплати НСЗУ на розвиток лікарні без врахування заробітних плат залишилося лише 15 тис. грн. У Білозерському та Бериславському районах досі не відкрито сайти замісної підтримувальної терапії і наркоспоживачі під час карантину були змушені їздити до Херсону за препаратами. Замісною терапією по області охоплено 20,5% від всіх хворих на опійну наркоманію при нормативі 30%.

Корисні посилання