Жінка як невід’ємна складова кримськотатарського національного руху

05.12.2017 09:25:17
Жінка як невід’ємна складова кримськотатарського національного руху

В рамках затверджених заходів з відзначення у Генічеському районі 100 – річчя з часу проведення першого Курултаю кримськотатарського народу, організовано та проведено жіночій форум із залученням до участі представників громадянського суспільства. У заході прийняли участь історик, телеведуча, член українського ПЕН – клубу Гульнара Бекірова, керуюча справами виконкому Генічеської міської ради Ольга Осташевська, начальник управління соціального захисту населення РДА Людмила Бубнова, начальник відділу культури РДА Вікторія Сухорукова, завідуюча архівним сектором РДА Ліна Онопрійчук, активні жінки кримськотатарського національного руху.

До присутніх звернулася заступник голови Генічеської районної державної адміністрації Гульнара Бекірова, яка акцентувала увагу присутніх, що 26 листопада 1917 року (за новим стилем – 09 грудня ) був скликаний національних з’їзд кримських татар – Курултай, на який було обрано 76 делегатів. Серед делегатів було 4 жінки. Курултай засідав 18 днів. Розглядалися важливі питання державного устрою: створення органів законодавчої та виконавчої влади, відносини кримських татар з іншими народами тощо.

В останній день засідання 26 грудня було ухвалено “Кримськотатарські основні закони” – першу Конституцію Криму. На реалізацію права кримськотатарського народу на національне самовизначення і самоврядування було задекларовано Кримську Народну Республіку. Закріплено й демократичні засади державного ладу – загальне виборче право, скасування звань та станових привілеїв, рівноправ’я чоловіків та жінок, обрання парламенту на вільних, прямих, рівних виборах таємним голосуванням. Курултай сформував національний уряд – Директорію в складі п’яти директорів (міністрів) під керівництвом Номана Челебіджіхана, який також очолив управління юстиції. Директорію одразу визнала Центральна Рада, натомість Директорія засудила агресію радянської Росії проти УНР.

Активні жінки – представниці кримськотатарського національного руху розповідали про сильних духом жінок, які стали лідерами та уособленням справжньої жіночої сміливості та рівноправ’я чоловіків та жінок, а саме про Шефіку Гаспринську, Еміне Шаброву, Айше Ісхакову.

Чарівні учасниці жіночого форуму заспівали гімн кримськотатарського народу та дали урочисту обіцянку збиратися регулярно з метою розвитку національного руху, концентруючи свою увагу на перевагах, які жіноча рівність надає суспільству. (Фото Акима Сейтаблаева)

Корисні посилання