24 березня – Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

23.03.2017 12:50:43
24 березня – Всесвітній та Всеукраїнський день боротьби з туберкульозом

Напередодні Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом в Департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації 23 березня відбулася прес-конференція. Досягненнями та проблемами фтизіатричної служби області ділилися із журналістами представники Департаменту охорони здоров’я та обласного протитуберкульозного диспансеру.

Епідемія туберкульозу в нашій державі оголошена ще в 1995 році, проте загальноукраїнський і обласний показники захворюваності досі залишаються високими. «За останні 15 років була зроблена значна робота, проведено багато організаційних заходів як на рівні держави, так і на рівні місцевих органів місцевого самоврядування. Наразі обласна програма протидії туберкульозу продовжена на 2017 рік до того моменту, коли буде розроблена нова загальнодержавна програма, - зазначила заступник директора Департаменту охорони здоров’я Ліна Бондарева, відкриваючи прес-конференцію. – Туберкульоз є не лише проблемою медичної спільноти, а й проблемою суспільства вцілому».

За час роботи обласної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки показник захворюваності знизився на 30% (з 107,9 до 75,3 випадків на 100 тис. населення), а показник смертності – на 31%. З 67% до 80% збільшилась ефективність лікування хворих на чутливий туберкульоз, з 35% до 65% - на мультирезистентний. Показники продовжують гармонічно знижуватись, але темпи зниження сповільнюються.

За словами головного лікаря Херсонського обласного протитуберкульозного диспансеру Володимира Бурятинського, в області скорочено 220 ліжок для хворих на туберкульоз, адже переглядається питання щодо амбулаторного лікування хворих без бактеріовиділення. Хворі з активними формами повинні бути ізольовані від оточуючих, а такої можливості в закладі поки-що немає.

Серйозною проблемою є легковажне ставлення пацієнтів до тривалого лікування. Після зникнення симптомів хвороби і покращення самопочуття вони переривають лікування. Потім все одно потрапляють до лікарні, та вилікувати їх вже непросто. Турбує фахівців зростання кількості поєднання туберкульозу з ВІЛ-інфекцією: за 2016 рік серед вперше виявлених хворих 19% інфіковані ВІЛ/СНІДом.

Як розповіла головний позаштатний фтизіатр Департаменту охорони здоров’я Галина Коваль, згідно з оцінками ВООЗ, у світі кількість хворих на туберкульоз у 2015 році склала 10,4 млн. осіб, померло від цієї хвороби - 1,8 млн. Для того, щоб покласти кінець глобальній епідемії туберкульозу, ВООЗ розробила нову стратегію, що передбачає до 2035 року зниження смертності на 95% і захворюваності на 90%.

З нагоди закінчення реалізації проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» на Херсонщині колектив Департаменту охорони здоров’я та особисто заступник керівника Ліна Бондарева були відзначені листами подяки за плідну співпрацю з проектом у впровадженні сучасних міжнародних підходів до виявлення та лікування туберкульозу.

Про дитячу захворюваність звітувала головний позаштатний дитячий фтизіатр Департаменту Ірина Макаренко. Через перебої з поставками вакцини БЦЖ вона порівняла 2016 рік з 1991-1992 роками, які закінчились ростом дитячої захворюваності. В 2016 році на відсутність вакцини БЦЖ відреагували діти до 1 року – в цій віковій групі захворюваність зросла в 4 рази.

«Область отримала вакцину лише в вересні 2016 року. За 3,5 місяців завдяки колосальним зусиллям фтизіатричної служби вдалося забезпечити імунізацію 95% дітей до 1 року. Проте залишається до 2 тис. дітей різного віку невакцинованими», - зауважила Ірина Макаренко.

За її словами, проба Манту є діагностичним тестом на туберкульоз, а не вакциною. Із 22 дітей, що захворіли на туберкульоз, 54% виявили саме завдяки туберкулінодіагностиці. Батьків та вчителів має насторожувати почервоніння в місці проби Манту.

Фахівці наголошують: туберкульоз виліковний! Але для досягнення результатів лікування потрібні бажання бути здоровими і терпіння.

Корисні посилання