Легальні трудові відносини – гарантована соціальна захищеність!

14.06.2019 11:06:06
Легальні трудові відносини – гарантована соціальна захищеність!

На сьогодні  більшість  роботодавців  дотримуються  вимог трудового законодавства,  але є й такі, що змушують робітників працювати на невелику заробітну плату, укладаючи з ними договори цивільно-правового характеру, а  часом зовсім не декларуючи оплату їх праці. Бажаючи уникнути зайвих витрат на сплату податків і зборів, недобросовісні роботодавці видають працівникам зарплату готівкою, з якої не здійснюються відрахування єдиного соціального внеску. Тобто мова йде про «тіньові» заробітки.

Погоджуючись на  такі умови працівник фактично дає  мовчазну  згоду  на обкрадання. У підсумку  - втрачений   стаж, а отже, не донарахована  пенсія в майбутньому.  

Окремі роботодавці приховують реальні трудові відносини шляхом оформлення договорів ЦПХ, що позбавляє найманих працівників гарантованого права на відпустку, отримання лікарняних, додаткову оплату за роботу у святкові дні та понаднормовий час. Так, у квітні 2019 року за договорами ЦПХ  в Херсонській області працювало майже 6 тис. осіб або  3,1% до загальної чисельності найманих  працівників. В порівнянні  з січнем поточного року їх кількість зросла  майже на  2 тис. осіб  або  на 48,7%. 

Небезпека тіньової зарплати, як і тіньової  зайнятості,  полягає не тільки у тому, що  бюджет  недоотримає кошти, а й у тому, що люди не матимуть змоги  отримати пенсію, яка  відповідає рівню  їхньої реальної заробітної плати.

Більшість  людей починає дбати про власну пенсію лише на порозі старості, коли до заслуженого відпочинку рукою подати й зарадити ситуації вже ніяк не можна. Тому про свої соціальні гарантії потрібно починати  піклуватися ще у молодому віці.

Для цього важливо знати:  чим  більший трудовий  внесок зробила людина у працездатному віці,  чим більшу суму  внесків  відраховувала  до пенсійної системи, тим  краще  забезпечення матиме. Тобто, розмір пенсії напряму  залежить від величини страхового стажу та розміру заробітної плати працівника,  з якої сплачено єдиний внесок.

 Для виявлення фактів, що негативно впливають на гарантії пенсійного забезпечення застрахованих осіб, органами Пенсійного фонду  України здійснюються аналітично - моніторингові дослідження відомостей Реєстру застрахованих осіб.  За результатами таких досліджень  головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області протягом п’яти місяців   2019 року  надано до Головного управління Держпраці в області  інформацію по 816 страхувальниках, де вбачаються ознаки можливих порушень законодавства про працю, для вжиття відповідних заходів реагування.  Інспекторами праці за результатами проведених перевірок вже виявлені порушення у 78  суб’єктів господарювання  відновлено страхові права 635 найманим працівникам,  до порушників застосовано штрафних санкцій на загальну суму 989 тис. грн, на 21 посадову особу складено протоколи про адміністративні правопорушення.

Слід пам'ятати, що заробітна плата, яка виплачується у «конвертах» - це тимчасове благо, яке має негативні наслідки для самого працівника. Це, перш за все, ризик залишитися без права на отримання соціальних пільг та виплат, гарантованих державою. А низька заробітна плата – шлях до отримання мінімальної пенсії на схилі літ. Саме тому громадяни мають стати на захист своїх прав, вимагаючи офіційного оформлення трудових відносин з роботодавцем.

Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області



Корисні посилання