Правова допомога поруч

10.09.2018 12:30:35
Правова допомога поруч

 

Два роки тому на Херсонщині, як і по всій Україні, відкрилися 16 бюро правової допомоги, завдяки яким понад 30 тисяч жителів Херсонської області отримали безкоштовні юридичні консультації. Про результати дворічної роботи, здобутки та успішні практики розповіли працівники бюро Херсонської області в ході прес-конференції «Правова допомога поруч», яка днями відбулась в Регіональному центрі з надання БВПД у Херсонські області.

Директор Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області Марина Єлисєєва привітала учасників і зазначила, що фахівці бюро виконують важливу правозахисну місію: «Завдяки їх щоденній роботі абсолютно кожен, незалежно від місця проживання, може отримати консультації, роз’яснення з правових питань. Це правова допомога у суді для тих, хто цього потребує найбільше: малозабезпечені; люди з інвалідністю; учасники АТО; внутрішньо переміщені особи; діти та багато інших категорій громадян».

Вона звернула увагу громадськості і ЗМІ, що утворення бюро не потребувало додаткових видатків державного бюджету: ресурсне забезпечення здійснювалось за рахунок майна і коштів районних та міськрайонних управлінь юстиції, які ліквідувались.

«З відкриттям бюро, - зазначила спікер, - кількість людей, які змогли звернутися за безоплатною правовою допомогою та отримати її, - збільшилася в рази. Насамперед, це мешканці віддалених районів та сіл».

В підтвердження своїх слів Марина Ігорівна навела такі дані: «За два роки діяльності фахівцями бюро зареєстровано понад 30 тис. звернень громадян, під час розгляду яких було надано правові консультації. Близько 4 тис. громадян звернулись за вторинною правовою допомогою. Представництво інтересів 897 клієнтів у суді або перед іншими органами здійснювали штатні юристи бюро, а представниками інтересів ще 2 тис. 753 громадян стали адвокати системи БПД.  

Фахівці бюро виїжджають у найвіддаленіші громади. Зокрема, за два роки проведено 598 прийомів громадян на базі мобільних пунктів доступу до БПД та забезпечено роботу 126 дистанційних пунктів прийому громадян, до яких звернулося 3 тис. 27 осіб за консультаціями».

«Важливим напрямком роботи бюро правової допомоги, - додала керівник Регіонального центру, - є правопросвітництво, яке здійснюється в рамках загальнонаціонального проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!». За цей період на Херсонщині працівники бюро провели 1 тис. 376 просвітницьких заходів».

«З появою бюро правова допомога стала ближче до людей», - переконана директор Бериславського місцевого центру з надання БВПД Марина Груша, яка повідомила про роботу Великоолександрівського, Високопільського та Нововоронцовського бюро та наголосила на тому, що правники надають юридичні послуги не тільки в офісі, але й на дому у клієнта (адресна правова допомога), проводять вуличне інформування, створюють виїзні мобільні пункти консультування в сільських і селищних радах, на підприємстві - словом, йдуть у громади, і люди залишаються задоволеними, бо своєчасно і безкоштовно отримують потрібну інформацію, поради, роз´яснення юристів.

На прикладі презентації Верхньорогачицького бюро правової допомоги, яку зробила начальник бюро Людмила Яценко, присутні прослідкували динаміку зростання кількості звернень громадян, дізнались про виконання місцевої програми надання БПД, ознайомились із цікавими здобутками щодо правової освіти дітей, співпраці з партнерами та пріоритетними напрямками в роботі.

На рахунку працівників бюро багато успішних практик, про одну з них - щодо захисту прав споживача, яким був учасник АТО, - розказав заступник начальника Новокаховського бюро правової допомоги Іван Гладишенко.

Про роботу бюро, які розташовані в прикордонній зоні, правороз´яснювальні акції, зокрема на КПВВ «Чонгар», повідомила керівник Генічеського бюро правової допомоги Валентина Волвенко, а її колега з Чаплинського бюро Олеся Чавурська зробила під час прес-конференції важливе оголошення:

23 вересня о 10.30 та 11.30 на двох КПВВ - «Чаплинка» і «Каланчак» - фахівці Чаплинського бюро правової допомоги спільно з ГО «Десяте квітня» проведуть консультування громадян.  

Шкільний булінг - тема, яка з початком навчального року особливо турбує громадськість, - тому окрема увага була приділена й цьому питанню. Справа в тім, що Чаплинське бюро спільно з Голопристанським місцевим центром розробило Угоду щодо попередження булінгу, яка вже працює: є села, де цю тристоронню угоду підписали всі батьки, діти і вчителі.

Доцільно буде сказати, що фахівці системи БПД дуже часто у своїй роботі застосовують методи позасудового врегулювання спорів, тобто медіацію. Начальник Олешківського бюро правової допомоги Алла Кудря поділилась успішною практикою і зупинилась на двох прикладах:  застосування медіації на стадії відкритого провадження у цивільній справі та позасудове врегулювання земельного конфлікту в Ювільнянській ОТГ, але цей приклад масштабної медіації - тема окремої публікації.

Працівники бюро не тільки ознайомили громадськість з результатами своєї роботи, але й відповіли на чисельні запитання журналістів.

Корисні посилання