Рада національних меншин та корінних народів України при ОДА ініціює звернення до ЮНЕСКО щодо збереження Ханського палацу у Бахчисараї

30.03.2018 15:53:47
Рада національних меншин та корінних народів України при ОДА ініціює звернення до ЮНЕСКО щодо збереження Ханського палацу у Бахчисараї

Сьогодні, 30 березня, відбулися чергові збори Ради національних меншин та корінних народів України при Херсонській обласній державній адміністрації.

У ході обговорення нагальних питань, пов’язаних із діяльністю Ради та розвитком культурно-гуманітарного співробітництва з представниками народів інших країн, постало питання підтримки звернення до ЮНЕСКО щодо збереження цінної культурно-історичної спадщини кримськотатарського народу – Ханського палацу-музею у Бахчисараї (Крим), який наразі знаходиться під загрозою знищення.

Заступник голови Ради національних меншин та корінних народів України при ХОДА Ібрагім Сулейманов поінформував, що наразі пам’ятник знаходиться під загрозою втрати власної автентичності, адже у 2017 році, без попередніх наукових пошуків, вивчення технології, складу матеріалів, археологічних розкопок та інших обов’язкових робіт, був підготовлений проект реставрації палацу. Причому, до проектної групи не увійшов жоден науковий співробітник.

З тексту звернення Ібрагім Сулейманов зачитав:

«Роботи в ханському палаці розпочалися у жовтні у несприятливих кліматичних умовах і продовжуються у ще більш сурових умовах – взимку. При цьому об’єкт не був надійно захищений від природних опадів і наслідки цього вже видні неозброєним оком. У процесі непрофесійної реставрації було демонтовано багато автентичних архітектурних елементів палацу, зіпсовано вітражі на вікнах і цінні розписи на стінах».

Слід зазначити, що у 2012 році Ханський палац у Бахчисараї був включений у презентаційний проект ЮНЕСКО як об’єкт, який претендує на статус всесвітнього культурного спадку. Та чим далі реалізується проект його «реставрації», тим більшим стає матеріальний і моральний збиток для одного з найбільш вагомих об’єктів культурного спадку кримськотатарського народу.

Зважаючи на всі вищезазначені факти понівечення палацу у результаті реставраційних робіт, Члени Ради національних меншин та корінних народів України при облдержадміністрації підтримали звернення до ЮНЕСКО з проханням докласти максимальних зусиль для припинення нагальних і небезпечних для Ханського палацу в Бахчисараї реставраційних робіт, а також допустити міжнародних експертів з ціллю визначення нанесеного палацу збитку й організації відновлювальних робіт під егідою ЮНЕСКО.Корисні посилання