ВІЛ/СНІД легше попередити, ніж лікувати

27.12.2017 13:05:01
ВІЛ/СНІД легше попередити, ніж лікувати

27 грудня у прес-клубі «Новий день» підводили підсумки роботи проекту «Програма профілактики ВІЛ/СНІД серед уразливих груп в Україні та соціальна мобілізація уразливих спільнот» за фінансової підтримки БО «Мережа» та МБФ «Альянс громадського здоров`я».

В роботі круглого столу брали участь фахівці обласних закладів: обласного центру громадського здоров`я, благодійного фонду «Мангуст», обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, обласного наркологічного диспансеру. Також долучилась до обговорення радник голови Херсонської обласної ради Оксана Булахова.

Відкриваючи захід, керівник БФ «Мангуст» Євгенія Лисак говорила про наболіле – припинення фінансування програм для ВІЛ-інфікованих Глобальним Фондом, яке остаточно завершиться у кінці 2019 року. «По Херсонській області підтримано два великих проекти: по туберкульозу проект Червоного Хреста і по профілактиці ВІЛ-інфекції проект «Мангусту», які поки що фінансуватимуться Глобальним Фондом», - зазначила Євгенія Лисак. Протягом 2017 року по Херсону і області через програми зниження шкоди пройшли 8231 особа, з яких 6393 - споживачі ін`єкційних наркотиків.

Програма замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) сприяє зниженню розповсюдження ВІЛ, а головним завданням на 2018 рік є розширення доступності ЗПТ для людей уразливих груп населення – впевнений головний лікар обласного центру громадського здоров`я, депутат обласної ради Юрій Ромаскевич. «В 2004 році, коли ЗПТ-програма лише починалася, точилися дискусії, багатьом було незрозуміло, для чого витрачаються кошти. Зараз відношення змінилося, адже клієнти ЗПТ вже не йдуть на злочин заради «дози», вони регулярно проходять обстеження, отримують медичну і соціальну допомогу», - підкреслив він.

Багато з пацієнтів ЗПТ мають родини, працюють, народжують дітей, тобто ведуть звичайний спосіб життя. Для наближення замісної підтримуючої терапії до населення у 2018 році планується відкриття сайтів ЗПТ у Генічеську та Голій Пристані, а також ще по одному сайту в Херсоні, Бериславі і Білозерці.

Це не буде зайвим, адже зараз на Херсонщині епідемічна ситуація по ВІЛ не з найкращих – область займає 5 місце по Україні за темпами росту захворюваності на ВІЛ/СНІД. Станом на 01.10.2017 року на диспансерному обліку знаходиться 4366 осіб, з них 986 хворих на СНІД. За словами спеціаліста обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом Тетяни Анікейчик, половина ВІЛ-інфікованих в Україні не знають про свій статус.

Для діагностики ВІЛ в області є все: і швидкі тести, які показують результат вже за 15 хвилин, і підготовлені фахівці, і достатня кількість сайтів АТР. Потрібне лише свідоме ставлення населення до власного здоров`я, безпечна щодо ВІЛ поведінка, адже ВІЛ – легше попередити, ніж лікувати.

Корисні посилання