Влада та громадськість консолідують зусилля у боротьбі з торгівлею людьми

17.11.2017 11:40:21
Влада та громадськість консолідують зусилля у боротьбі з торгівлею людьми

16 листопада в обласній державній адміністрації відбулося засідання обласної міжвідомчої ради з питань сім’ї, гендерної рівності та протидії торгівлі людьми, ініційоване Департаментом соціального захисту населення ОДА в якому взяли участь представники Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки України, Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, управління Національної поліції України в області, управління Державної міграційної служби України в області, Представництва Міжнародної організації з міграції та Координатора проектів ОБСЄ в Україні, обласних громадських організацій, які опікуються проблемами торгівлі людьми.

Відкриваючи засідання, головуючий – начальник Департаменту соцзахисту ОДА Геннадій Причина зауважив, що головною метою зустрічі є обмін інформацією про роботу, яка проводиться у цій сфері різними відомствами та налагодження координації між ними.

Виступаючи з першого питання порядку денного про необхідність та актуальність проведення моніторингу діяльності органів виконавчої влади головний спеціаліст Департаменту сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми Міністерства соціальної політики України Ілона Беньковська зазначила, що метою поїздки робочої групи, яку вона представляє в нашій області є проведення в ній такого моніторингу. Вона також поінформувала, що внаслідок налагодження зазначеної взаємодії між органами центральної влади відбулися помітні зрушення в державі у цій сфері. В результаті Україна піднялася в міжнародному рейтингу щодо дотримання прав людини. Це підтвердив моніторинговий орган Ради Європи – група експертів з питань протидії торгівлі людьми (ГРЕТА). Результатом цієї діяльності стало прийняття за основу законопроекту про зміни до Закону України «Про торгівлю людьми». «Сподіваємося, що найближчим часом він буде прийнятий» - зазначила представник Мінсоцполітики. «Цього року 178 осіб отримали статус постраждалих від злочинних дій з торгівлі людьми, проти 110 в минулому році, що свідчить про активізацію роботи над цими проблемами. Сьогодні Україна постала перед проблемою вербування її громадян в якості наркокур’єрів в Росії, Бразилії та Таїланді. Нещодавно двох осіб довелося визволяти з Бразилії. Хотілося б сьогодні почути проблеми вашої області» - підсумувала І.Беньковська.

Анжела Литвиненко заступник голови, керівник відокремленого підрозділу Програми з протидії торгівлі людьми громадської організації «Херсонський обласний центр «Успішна жінка» представила увазі присутніх звіт про реалізацію проекту Міжнародної організації з міграції «Впровадження національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми у Херсонській області».

Вона повідомила, що в результаті його реалізації в області проведено моніторинг стану справ у даній сфері, проведено понад 27 семінарів, тренінгів та інших навчальних заходів для майже 700 держслужбовців. При цьому було отримано зворотній зв’язок від місцевих громад для яких на сьогодні торгівля людьми є вже проблемою.

Також було проведено 4 потужних інформаційних кампанії, налагоджено дієву співпрацю з патрульною поліцією.

За словами А. Литвиненко головними викликами у сфері протидії торгівлі людьми є втягнення в злочинну діяльність, трудова та сексуальна експлуатація, примус до жебрацтва.

«Так один з випадків із затримання громадян України в Бразилії відбувся із жителем нашої області. Завдяки поліції були виявлені випадки сексуальної експлуатації дітей. Так, одна дитина, з 11-річного віку, протягом 8 років зазнала такої експлуатації. Зараз серед населення особливо сільської місцевості багато представників їдуть до Польщі на роботу, відправляють дітей на навчання. Часто це робиться нелегально, що є сприятливим ґрунтом для потрапляння в тенета работорговців. Особливо активізувалася Російська Федерація щодо проведення інформаційних операцій проти громадян України і люди їдуть туди і потрапляють у критичні ситуації. Не треба цього робити, адже РФ офіційно визнана у нас країною-агресором з усіма зумовленими наслідками» - зазначила вона.

Виступ викликав запитання та обговорення серед присутніх. Було зокрема з’ясовано, що в області недостатньо психологів, які можуть проводити реабілітацію постраждалих від торгівлі людьми, яким були при цьому завдано психотравму.

Про діяльність органів місцевої влади спрямовану на розбудову національного механізму взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи у сфері протидії торгівлі людьми на регіональному рівні поінформували представники органів влади, присутні на засіданні.

Так, Вікторія Рильська заступник директора Департаменту соцзахисту облдержадміністрації розповіла про виконання комплексної обласної програми соціального захисту людей похилого віку, інвалідів та підтримки сім’ї, утвердження гендерної рівності і протидії торгівлі людьми на 2015 - 2019 роки, яку затверджено обласною радою 29 квітня 2015 року. Зокрема при її виконанні було у поточному році в області було виявлено 28 осіб, які вважали себе постраждалими від торгівлі людьми (18 - чоловіків, 7 - жінок, 4 - дитини). Проведено процедуру встановлення відповідного статусу для 10 осіб (з них 4 - діти).

Богдан Руденко заступник директора Херсонського обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді поінформував, що в області запускається проект ООН з протидії насильства, але також в межах нього будуть приділяти увагу і протидії торгівлі людьми. В області зазначену роботу проводитимуть 4 мобільні бригади в містах: Херсоні, Новій Каховці в Чаплинському та Генічеському районах.

Представники обласних служб органів влади наголошували на тому, що у зв’язку з проведенням процесу децентралізації і створенням ОТГ, у новопризначених їх голів часто є нерозуміння необхідності мати фахівців з соціальних питань в апараті ОТГ. Дана обставина взята до уваги і враховуватиметься в проведенні подальшої роботи.

Підводячи підсумки Геннадій Причина зазначив: «Такі зустрічі дають користь бачити і чути один одного і загальну картину роботи, яку ми з вами проводимо, налагодити спільні контакти».



Корисні посилання