Інформаційне повідомлення №1 про фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур в сільгосппідприємствах Херсонської області станом на 20 лютого 2019 року

21.02.2019 13:03:51
 Інформаційне повідомлення №1 про фітосанітарний стан посівів сільськогосподарських культур в сільгосппідприємствах Херсонської області  станом на 20 лютого 2019 року

Враховуючи погодні умови, які склалися на Херсонщині на початку лютого, можна прогнозувати, що незабаром розпочнеться посів ранніх ярих зернових та зернобобових культур.

Останніми роками спостерігається погіршення фітосанітарного стану посівів у першу чергу – посів неякісним зерном, недотримання схем захисту рослин, порушення сівозмін.  

Слід зазначити, що перед проведенням протруєння насіннєвого матеріалу  слід обов’язково визначитись з патогенним складом на насінні. Десятки небезпечних грибкових хвороб передаються через насіння. Їхні збудники можуть знаходитися не лише всередині, а й на поверхні насіння. У першому випадку насіння гине або дає ослаблені рослини, в другому — уражуються сходи, а потім і дорослі рослини. Патогенний комплекс зерна включає десятки видів грибів та бактерій, серед яких значну частку займають збудники гельмінтоспоріозної і фузаріозної кореневих гнилей, альтернаріозу, твердої і летючої сажок, снігової плісняви, плямистостей.   Вони впливають на кількісні та якісні показники врожаю. І лише проводячи протруєння насіння є можливість знешкодити патогени.

Протруйники за характером дії на патоген поділяють на контактні та системні. Перші не проникають усередину насіння, а діють на збудника хвороби під час безпосереднього контакту з ним. Системні – проникають у тканини та судинну систему насінини і рухаються нею. Препарати системної або контактно-системної дії забезпечують захист як від внутрішньої, так і поверхневої інфекцій, а протягом періоду від появи сходів до фази кущення – проти внутрішньої та аерогенної інфекцій.

Основний спосіб протруювання посівного матеріалу - обробка суспензіями препаратів з нормою витрати води 10-15 л/т насіння. Насіння можна протруювати безпосередньо перед висіванням і завчасно. Строки протруювання залежать від властивостей препарату та технології підготування насіння до хімічної обробки. Контактні фунгіциди для протруєння ефективні проти збудників хвороб, що містяться на поверхні насіння, тому обробляти ними бажано за два-три тижні до сівби. Триваліший контакт із патогеном забезпечить кращий ефект від протруєння. Завчасне протруювання особливо ефективне для захисту рослин від сажкових хвороб.  Препарати системної дії використовують, передусім, для того, щоб ще в зародку знищити збудників хвороб, які містяться в середині насінини, в ґрунті та на рослинних рештках. Протруєння насіння такими препаратами бажано проводити за кілька днів до посівної.

Для протруювання насіння у кожній конкретній ситуації підбирають препарати з відповідним спектром дії згідно з рекомендованим «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні».Для протруєння насіння рекомендовано застосовувати препарати з двома-трьома діючими речовинами. З фунгіцидних протруйників такими є: Ламардор 400 FS, TH (0,25 л/т), Ламардор Про 180 FS, TH , (0,5-0.6 л/т), Вінцит 050  CS, к.с. (1,5 л/т), Максим Стар 0,25 FS, TH (1,5-2,0 л/т), Антал, TH, (0,3-0,4 л/т), Вікінг, в.с.к. (2,5-3,0л/т), Вінцит Форте, SC, KC, (1,0-1,25 л/т), Іншур Перформ, т.к.с. (0,5л/т), Кінто Дуо, KC, (2,0-2,5 л/т) та інші, дозволені “Переліком…”.

Щоб не допустити ураження посівів ранніх ярих культур сажковими та іншими небезпечними хворобами, керівникам і спеціалістам господарств необхідно терміново придбати необхідну кількість протруйників і приступити до знезараження насіння. 

До роботи з пестицидами слід допускати тільки осіб, які мають допуски на право здійснення робіт з пестицидами та агрохімікатами.

Під час проведення протруєння насіння слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 та правил особистої гігієни. 

Нагадуємо, що протруєння посівного матеріалу залишається обов’язковим, економічно та екологічно доцільним агрозаходом, який захищає насіння, проростки, сходи і молоді рослини від насіннєвої та ґрунтової інфекції на ранніх етапах органогенезу. Також протруєння насіння – єдиний спосіб захисту рослин від сажкових хвороб, оскільки в період вегетації обробка рослин не дає можливості блокувати розвиток збудників.

У більшості випадків якісне протруювання сучасними системними протруйниками оберігає рослини від хвороб з часу обробки і продовжується від проростання до повного кущення культури. Але для отримання максимального ефекту недостатньо проведення тільки цього заходу, а необхідно чітке дотримання технології вирощування культури, проведення у повному обсязі всіх захисних заходів.

Перевірити фітосанітарний стан Вашого насіннєвого матеріалу можливо у ДУ Херсонська фітосанітарна лабораторія самостійно, або звернувшись до закріпленого за районом державного фітосанітарного інспектора.

Корисні посилання