20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

20.10.2016 17:39:51
20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

Рак молочної залози займає перше місце в структурі онкологічної захворюваності серед жінок. Щороку про цей діагноз дізнаються понад 1,5 млн. осіб в світі, більше 16 тис. – в Україні. З 2005 року в нашій державі проводиться Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози. З цієї нагоди 20 жовтня в конференц-залі Департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації з метою широкого інформування населення про дане захворювання відбулася щорічна прес-конференція.

«Рак – не вирок, це захворювання лікується при вчасному зверненні. Комплексне лікування дає можливість жінці далі жити повноцінним якісним життям», – запевнила Ліна Бондарева, заступник директора Департаменту охорони здоров`я. За її словами, поширеність раку молочної залози(РМЗ) зростає, але викликано це покращенням інформованості населення та проведенням цілеспрямованої роботи щодо виявлення патології на ранніх стадіях

В Херсонській області щодня виявляється 1-2 нових випадків РМЗ. Ризик захворіти має одна з десяти, переважають жінки у віці старше 60 років. Частіше хворіє міське населення – найвищий рівень захворюваності в місті Херсон та Новокаховському районі, але серед сільських жителів підвищена занедбаність.OLYMPUS DIGITAL CAMERA «На обліку обласного онкодиспансеру наразі перебуває більше 4 тис. жінок, які живуть понад 5 років після подолання недуги. Ще 10 років назад показник занедбаності складав 30%, а зараз він зменшився до 20-22% – кожен 3-4 випадок занедбаний», – повідомила Ірина Сокур, головний лікар Херсонського обласного онкологічного диспансеру.

Про фактори, що підвищують ризик захворіти на РМЗ, розповів Олександр Гловацький, головний позаштатний онколог Департаменту охорони здоров`я. До основних факторів відносяться: спосіб життя та професійної діяльності(паління, алкоголь, радіація, шкідлива їжа), особливості репродуктивної і лактаційної функцій (аборти, пізні перші пологи після 28 років, ранній або пізній початок менструацій), супутні захворювання(гіпертонія, маткові кровотечі, хвороби щитовидної залози, травми) і спадковість.

Для діагностики РМЗ у пацієнтів до 40 років застосовують ультразвукове дослідження, після 40 років – мамографію. Завідувач рентген-діагностичного відділення онкодиспансеру Віктор Мякиньков розвіяв міфи, які вигадує населення зі страху. Лише в 5% від загального числа обстежень в онкодиспансері виявляють РМЗ, тому направлення на обстеження ще не означає наявність хвороби. Променеве навантаження при мамографії таке ж як і при флюорографії і є абсолютно безпечним для здоров`я.

Головною передумовою вдалого лікування РМЗ є рання діагностика і своєчасний початок терапії. Фахівці закликали при будь-яких змінах в тканині молочних залоз(поява ущільнень, зміна розміру чи форми залози, соска і ареоли, поява крові, збільшення лімфатичних вузлів у підпахвинних ділянках, тощо) звертатися за медичною допомогою.

При ранньому виявленні захворювання проводяться органозберігаючі операції(не видаляють молочної залози), та й лікування коштує значно дешевше.

В місті Херсоні обстеження можна пройти в онкодиспансері, в діагностичному центрі обласної лікарні, міських лікарнях Корабельного та Дніпровського районів. В Генічеську та Новій Каховці працюють мамографи.  Там, де спеціальної апаратури поки що немає, оцінити стан молочної залози зможе як гінеколог, онколог, так і фельдшер, адже сільські фахівці щороку навчаються діагностувати РМЗ в онкодиспансері.

 

Корисні посилання