24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

23.03.2018 14:07:38
24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом

 

24 березня весь світ відзначає Всесвітній день боротьби з туберкульозом - встановлений Всесвітньою організацією охорони здоров'я, в ознаменування того, що цього дня у 1882 році лікар Роберт Кох відкрив збудника туберкульозу — туберкульозну бацилу. Це стало першим кроком на шляху діагностування і лікування небезпечного захворювання.

Метою Всесвітнього дня боротьби проти туберкульозу є підвищення обізнаності про глобальну епідемію туберкульозу і зусилля по ліквідації цієї хвороби. В даний час одна третина світового населення інфікована туберкульозом. Організації і країни, що борються проти туберкульозу, проводить цей День з метою привернення уваги до масштабів цієї хвороби і способів її профілактики та лікування.

Не залишаються осторонь цієї проблеми і центри зайнятості. Так, напередодні, 23 березня 2018 року у приміщенні Нововоронцовського центру зайнятості відбувся інформаційний захід для безробітних, на якому директор ЦСС ДСМ Бриж Олена Ростиславівна та лікар-фтизіатр КЗ «Первинної медико-санітарної допомоги» Бережна Ірина Петрівна розповіли  присутнім про те, що щороку в Україні реєструється близько 30 000 нових випадків захворювання на туберкульоз. Кожен шостий хворий помирає, хоча сьогодні це захворювання цілком виліковне.

Туберкульоз (ТБ) є інфекційною бактеріальної хворобою, що викликається мікобактерією туберкульозу, яка найбільш часто вражає легені. Туберкульоз передається від людини до людини через краплі з глотки і легень, хворих на активну респіраторну форму захворювання.

У здорових людей інфікування мікобактеріями туберкульозу часто не приводить до появи будь-яких симптомів, так як імунна система людини "відгороджується" від бактерій. Симптомами активної форми ТБ легень є кашель, іноді з мокротою або кров'ю, болі в грудях, слабкість, втрата ваги, підвищена температура і нічний піт. Більшість хворих на чутливі форми туберкульозу можна вилікувати при проведенні шестимісячного курсу антибіотиків, у той час як резистентні форми ТБ вимагають тривалого лікування до 20 місяців і довше.

Профілактичні заходи, спрямовані на стабілізацію епідемічної ситуації з туберкульозу, полягають, в першу чергу, у вакцинації БЦЖ та неспецифічній профілактиці захворювання. Для того, щоб уникнути інфікування варто дотримуватися здорового способу життя, повноцінно харчуватися, утримувати помешкання в задовільному санітарному стані тощо.

Рання діагностика, що полягає у щорічних флюорографічних оглядах та організація своєчасного якісного лікування хворих є також вагомою ланкою у боротьбі з епідемією туберкульозу та попередження поширення серед населення. За даними ВООЗ з 2000 року 43 млн людей у світі врятовано завдяки ранній діагностиці та лікуванню.

Тож варто наголосити на тому, що своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування. Не зволікайте проведенням туберкулінодіагностики у дітей, профілактичними флюорографічними оглядами, дотримуйтеся здорового способу життя, раціонального повноцінного харчування, правил особистої гігієни – це стане запорукою здоров’я та вагомим кроком на шляху протидії епідемії.

Бережіть своє здоров’я!

Корисні посилання