29 травня – Всесвітній день здорового травлення

28.05.2022 09:02:24
29 травня – Всесвітній день здорового травлення

Через війну в Україні багато людей зараз не в змозі повноцінно піклуватися про своє здоров’я, тим більше займатися профілактикою хронічних неінфекційних захворювань. Проте хвороби не чекатимуть закінчення війни, вони поступово розвиватимуться і можуть стати додатковою загрозою для здоров’я та життя українців.

Сьогодні традиційно у всьому світі акцентується увага на важливості збереження здоров’я травної системи, яке в більшості випадків залежить від здорового харчування. Всесвітня організація гастроентерологів щороку визначає тему Дня, у 2022 році це: «Профілактика колоректального раку: повернення на правильний шлях». Сторінка всесвітнього заходу за посиланням: http://wdhd.worldgastroenterology.org

Колоректальний рак – це злоякісне захворювання товстого кишківника та прямої кишки. Цей вид раку є другою провідною причиною смерті від раку у світі. Протягом останнього десятиліття дослідження виявили тривожне зростання захворюваності на колоректальний рак серед молодих людей. По всьому світу відзначається порушеня програми скринінгу колоректального раку та недостатність ендоскопічних процедур, що виявляють рак на початку розвитку. На це вплинула пандемія COVID-19.

Фактори ризику колоректального раку:

– вік пацієнта (старше 45-50 років);

– нездорове харчування (мало овочів та фруктів, багато червоного м’яса);

– спадкова схильність;

– наявність аденом товстої кишки, неспецифічного виразкового коліту та інших захворювань кишківника;

– сидячий спосіб життя, тютюнокуріння, вживання алкоголю

Симптоми хвороби: кишкові кровотечі, порушення випорожнення, домішки крові у випорожненнях, болі в животі, в області прямої кишки.

За умови раннього виявлення раку та раннього початку лікування хворобу можна подолати у переважній більшості випадків. Проте найкращим варіантом збереження здоров’я є профілактика раку, що включає здорове харчування, рухову активність, відмову від шкідливих залежностей (тютюну, алкоголю), а для людей, старших 45-50 років, обов’язковий регулярний скринінг та огляд лікаря.

70% раку пов’язано з нездоровими харчовими звичками. Щоб попередити розвиток колоректального раку та інших неінфекційних хронічних захворювань дотримуйтесь Національних рекомендацій щодо здорового харчування. Корисно вживати:

- овочі (300 г на добу), фрукти і ягоди (300г), бобові (75 г), рослинну олію (70 г),

- рибу (2-3 страви на тиждень), м’ясо (500 г на тиждень), яйця (1-2 на добу),

- цільнозернові продукти (70-90 г на добу), горіхи та насіння (2 ложки),

- нежирну молочну та кисломолочну продукцію (2,5-3 порції на добу).

Рекомендовано обмежити:

- вживання солі (5 г на добу) і цукру (до 50 г на добу),

- вживання солених і жирних оброблених продуктів: готових соусів, консервів, копченого, ковбас, паштетів, їжі швидкого приготування,

- кількість продуктів з трансжирами (промислові кондитерські вироби).

Контролюйте свій раціон, залишайтеся здоровими!

 

Корисні посилання