Догляд за садами у осінньо-зимовий період на присадибних ділянках

17.10.2018 12:59:02
Догляд за садами у осінньо-зимовий період на присадибних ділянках

Отримання гарних врожаїв та якісної продукції з будь якої плодової культури це кропітка та постійна робота. Для доброї перезимівлі дерева потребують ретельного догляду в осінньо-зимовий період.

Восени особливу увагу слід звернути на стан і захист стовбура та скелетних гілок. Обрізування дерев і знищення уражених гілок сприяють поліпшенню фітосанітарного стану насаджень, зменшенню кількості зимуючих стадій шкідників і збудників хвороб, зокрема жука яблуневого квіткоїда, кліщів, яйцекладок шовкопрядів, листовійок, попелиць, гусениць яблуневої горностаєвої молі, яблуневої плодожерки, червиці в'їдливої, збудників борошнистої роси, парші та інших, що зимують у тріщинах штамбів або під корою.

Рихлення грунту в пристовбурних колах краще проводити при настанні середньодобової температуру нижче 80С це сприятиме загибелі зимуючих стадій багатьох видів шкідників, що зимують саме там, зокрема вишневої мухи, яблуневих плодожерки та плодового пильщика.

У районах, де утворюється малий сніговий покрив, за вже сталих низьких температур може вимерзати коріння дерев. Тому вберегти коріння від вимерзання допоможе мульчування пристовбурного кола шаром 10-15 см. Як мульчу використовують листя, тирсу, лушпиння соняшнику, торф, перегній. У практиці саме для нашого степового садівництва відомо багато випадків підмерзання коренів через осінньо-зимову посуху. Щоб уникнути цього, в садах проводять пізньоосіннє  вологозарядковий полив.

Сади є звичайним місцем перезимівлі гризунів, що знаходять тут стабільні умови для годівлі й укриття. Особливо приваблює мишей товста соковита кора молодих дерев у нижній частині стовбура, біля самої землі. Дуже часто гризуни об'їдають кору навколо всього стовбура кільцем, унаслідок чого порушується переміщення поживних речовин у рослині, і дерево дуже швидко гине. Видалення з саду рослинних решток і сміття - важливий захід боротьби з гризунами, який зменшить їм кормову базу й захистить дерева. Ефективний засіб боротьби з гризунами - застосування отруєних принад. У спеціалізованих магазинах можна придбати готові препарати для боротьби з мишами.

Велику небезпеку садам завдають, зайці, обгризаючи кору на стовбурах і гілках, обкусуючи молоді пагони плодових дерев. Для відлякування зайців під деревами рекомендується розсипати попіл, торф'яні крихти або тирсу, змочені 5-10%-ним креоліном. Ефективним є вапнування стовбура та скелетних гілок відлякувальною сумішшю до передбачуваного рівня снігу: глина (3-4 кг), коров'як (3-4 кг) із додаванням 100 г креоліну або 50 г карболової кислоти (на 10 л суміші). До суміші додають воду й розмішують її до стану густої сметани. Така суміш ефективна й проти мишоподібних гризунів. На присадибних ділянках та у молодих садах  для уникнення пошкоджень дерев сонячними опіками, морозобійними тріщинами, мишами та зайцями штамби й основи скелетних гілок обв'язують різними матеріалами (сухими стеблами осоки, очерету, кукурудзи, соняшнику,  хвойне гілля, тощо).

Сподіваємось, що наші рекомендації стануть вам у пригоді.

Корисні посилання