Юридична відповідальність за правопорушення у сфері охорони лісів

07.06.2019 12:42:08
Юридична відповідальність за правопорушення у сфері охорони лісів

У Всесвітній день охорони довкілля, який відзначається 5 червня, фахівці Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області закликають херсонців відповідальніше ставитися до питань екології та нагадують, що за правопорушення у сфері охорони лісів наступає відповідальність, адже незаконна вирубка лісів, яка, на жаль, не оминула й Херсонщину, призводить до серйозних негативних наслідків - масштабних змивів поверхні грунту, замулювання річок, зникненню риби тощо.

Так,  перший заступник начальника Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Михайленко 14 травня на розширеній нараді в ХОДА проінформував, що загальна площа земель лісового фонду Херсонського ОУЛМГ становить 172 тис га, з них 106 – лісові землі, решта площі вкриті лісом. Переважно це хвойні насадження. У лісах лісогосподарських підприємств встановлено 383 випадки незаконної вирубки. Обсяг незаконно зрубаної деревини становить 57485,91 куб. м, а шкода, заподіяна державі, - 305,2 млн грн. У тому числі 354 випадки вирубки невиявленими лісопорушниками. Обсяг незаконно добутої деревини – 57440,105 куб. м, або 99,9% від загального обсягу, а завдані збитки – 305,0 млн грн.  Згідно зі ст. 65 КУпАП «Незаконна порубка пошкодження та знищення лісових культур і молодняка» до правоохоронних органів передано 269 справ.

З метою забезпечення захисту довкілля в нашій країні були введені певні правила стосовно екологічної безпеки та охорони навколишнього природного середовища, за порушення яких настає відповідальність. Разом із заступницею директора Оленою Іпатенко спробуємо розібратися, що ж чекає на порушників.

«Порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища, - наголошує юристка, - тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність».

Адміністративна відповідальність передбачена за наступні види правопорушень у сфері охорони лісів (статті 63-68 КУпАП):

  • незаконне використання земель державного лісового фонду - передбачає штраф на громадян від 85 грн. до 170 грн. і на посадових осіб - від 153 грн. до 306 грн.
  • порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини та заготівлі живиці – передбачає штраф на громадян у розмірі від 102 грн. до 238 грн. і на посадових осіб - від 170 грн. до 272 грн.
  • незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка караються накладенням штрафу на громадян від 510 грн. до 1530 грн. і на посадових осіб - від 2550 грн. до 15300 грн.
  • знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг, захисних лісових насаджень вздовж берегів річок, каналів, навколо водних об'єктів, гідротехнічних споруд, на смугах відводу автомобільних доріг, залізниць та інших захисних лісових насаджень - тягне за собою накладення штрафу на громадян від 510 грн. до 765 грн. і на посадових осіб - від 1020 грн. до 1530 грн.
  • знищення або пошкодження підросту в лісах - тягне за собою накладення штрафу на громадян від 51 грн. до 102 грн. і на посадових осіб - від 119 грн. до 170 грн.
  • здійснення лісових користувань не у відповідності з метою або вимогами, передбаченими в лісорубному квитку (ордері) або лісовому квитку - тягне за собою накладення штрафу на громадян від 17 грн. до 51 грн. громадян і на посадових осіб - від 51 грн. до 119 грн.
  • порушення правил відновлення і поліпшення лісів, використання ресурсів спілої деревини тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб від 850 грн. до 1700 грн., а порушення вимог з охорони пралісів, квазіпралісів та природних лісів тягне за собою накладення штрафу від 1700 грн. до 2400 грн.

Кримінальна відповідальність передбачена за такі злочини у сфері охорони лісів (статті 245-246 ККУ):

  • знищення або пошкодження лісових масивів вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом - передбачає покарання у виді штрафу від 5100 грн. до 8500 грн. або обмеженням волі на строк від 2 до 5 років, або позбавленням волі на той самий строк. А якщо цей злочин спричинив загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, він карається позбавленням волі на строк від 5 до 10 років.
  • незаконна порубка дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, перевезення, зберігання, збут незаконно зрубаних дерев або чагарників в залежності від заподіяної істотної шкоди, тяжких наслідків, а також вчинення повторно чи за попередньою змовою групою осіб та вчинення у заповідниках або на територіях чи об’єктах природно-заповідного фонду, або в інших особливо охоронюваних лісах, тягне за собою штраф від 17 000 грн. до 34 000 грн., арештом на строк до 6 місяців, обмеженням волі на строк до 5 років або позбавленням волі на строк до 7 років.

Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

«Пам’ятаймо, що треба користуватись природними багатствами так, щоб не тільки запобігти їх знищенню або збідненню, а й не призводити до негативного впливу на життєдіяльність людини, її взаємозв’язок із навколишнім середовищем, - підкреслила Олена Іпатенко. - Адже статтею 50 Конституції України кожному гарантовано право на безпечне для життя і здоров’я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди».

За інформацією Регіонального центру з надання БВПД у Херсонській області

Корисні посилання