Про медичний огляд сільгосппрацівників та водіїв транспортних засобів

20.09.2022 08:42:01
Про медичний огляд  сільгосппрацівників та водіїв транспортних засобів

Що потрібно знати про організацію та проведення медичних оглядів сільгосппрацівників?

Під час воєнного стану продовжує діяти процедура проведення медичних оглядів відповідно до Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затвердженого наказом МОЗ від 21.05.2007 р. № 246.

Нагадаємо, що медогляд має проводитися для працівників:
➙ зайнятих на важких роботах, роботах із шкідливими чи небезпечними умовами праці;
➙ на роботах, де є потреба у професійному доборі;
➙ віком до 21 року.

Таким чином, протягом дії воєнного стану роботодавець повинен дотримуватись вимог ст. 169 КЗпП та ст. 17 Закону № 2694 щодо забезпечення фінансування та організації проведення попереднього (під час прийняття на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників.

Медичний огляд і переогляд кандидатів у водії і водіїв транспортних засобів проводиться з метою забезпечення безпечного керування транспортними засобами (ст. 45 Закону України від 30.06.1993 р. № 3353-XII «Про дорожній рух»). Зазначений огляд включає: попередні, періодичні, щозмінні передрейсові і післярейсові огляди, а також позачергові огляди, зумовлені необхідністю.
 
На виконання цієї статті розроблено Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затверджене спільним наказом МОЗ і МВД України від 31.01.2013 р. № 65/80. 

Попередньому медичному огляду підлягають кандидати у водії для отримання права на керування транспортним засобом. 
Періодичному медичному огляду підлягають водії транспортних засобів для підтвердження права на керування транспортним засобом:
➙ віком до 55 років (включно) – один раз на 10 років; 
➙ віком від 56 до 75 років (включно) – один раз на 3 роки; 
➙ віком від 76 років і більше – один раз на рік.

Водії, які виконують роботи з перевезення пасажирів та вантажів, підлягають періодичному медичному огляду один раз на рік. 

Позачерговий медичний огляд проводиться у разі погіршення стану здоров'я водія, що перешкоджає безпечному керуванню транспортним засобом. Такий медогляд проводиться за інформацією медичного працівника, а також на вимогу та/або за рішенням уповноваженої посадової особи Державтоінспекції за наявності підстав.
Щозмінному передрейсовому та післярейсовому медичним оглядам підлягають водії транспортних засобів підприємств, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів.
 
За результатом проведення попереднього, періодичного та позачергового медичних оглядів видається Медична довідка щодо придатності до керування транспортним засобом. Така довідка видається у тому числі для керування тракторами – саморобними, самохідними сільськогосподарськими, меліоративними (А1, А2, В1, В2, В3), навантажувачами з потужністю двигуна до або понад 147 кВт (Е1, Е2) тощо.
Отже, водії транспортних засобів, у тому числі сільськогосподарської техніки, повинні проходити медогляди.
Слід зазначити, що водії транспортних засобів (категорій А1, А, В1, В, ВЕ, С1, С, С1Е, СЕ та категорій D1, D, D1E, DE, Т) перевіряються на вживання психоактивних речовин.

Перелік медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих, затверджено постановою КМУ від 10.05.2022 р. № 577.

Психіатричний огляд водіїв (абзац 3 п. 2 Порядку проведення попередніх, періодичних та позачергових психіатричних оглядів, у тому числі на предмет вживання психоактивних речовин, затвердженого наказом МОЗ від 18.04.2022 р. № 651) включає: 
➙ попередній – проводиться під час прийняття на роботу; 
➙ періодичний – проводиться щорічно; 
➙ позачерговий – на вимогу роботодавця у випадку виникнення психічного розладу в проміжок часу між оглядами.

Корисні посилання