Психічне здоров’я — основа благополуччя людини

08.10.2021 07:25:25
Психічне здоров’я — основа благополуччя людини

10 жовтня відзначається Всесвітній день психічного здоров’я. Це привід дізнатися більше, що таке психічне здоров’я, як його зміцнити і коли звертатися за допомогою. Гасло Дня в 2021 році: «Наша мета: турбота про психічне здоров'я кожного».

Психічне здоров'я - це стан благополуччя, в якому людина реалізує свої здібності, може протистояти звичайним життєвим стресам, продуктивно працювати на благо родини і суспільства. У цьому позитивному сенсі психічне здоров'я є основою благополуччя людини і ефективного функціонування спільноти.

Згідно з дослідженнями Світового банку, близько 30% людей в Україні мають психічний розлад протягом життя. Порівняно з іншими країнами, в Україні зареєстровано особливо високий рівень депресії. За даними дослідження STEPS, в Україні кожен восьмий дорослий (12,4%) повідомив про симптоми, що відповідають клінічному діагнозу депресії. Поширеність депресії майже вдвічі більша серед жінок (16,2%), ніж серед чоловіків (8,7%).

Найбільший виклик сьогодення, пандемія COVID-19, негативно впливає на психічне здоров’я людей. Від неї особливо страждають деякі групи населення, в тому числі медичний персонал та інші працівники «червоних зон», учні, самотні люди та пацієнти з уже наявними психічними захворюваннями. Пандемія викликає також серйозні перебої в наданні допомоги при неврологічних і наркологічних розладах. Тому дуже важливо у якості профілактики піклуватися про своє психічне здоров’я самостійно.

ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» підібрав 5 головних порад, які допоможуть поліпшити ваше психічне здоров’я та самопочуття.

1. Спілкуйтеся з іншими людьми.

Гарні відносини з родиною, колегами, сусідами, друзями розвивають почуття приналежності до групи і є гарною емоційною підтримкою. Спілкуйтеся більше, діліться думками, досвідом і емоціями, це сприяє збереженню психічного здоров’я.

2. Будьте фізично активними.

Будь-яка фізична активність, як тренування в спортивному залі, так і спокійна піша прогулянка на свіжому повітрі, знижує рівень гормону стресу (кортизолу), а значить підвищує задоволення від життя, знижує рівень депресії та тривоги, покращує настрій і підвищує самооцінку.

3. Продовжуйте вчитися.

Освоєння нових навичок підвищує впевненість у собі і поліпшує психічний стан. Рекомендовано навчатися новим видам діяльності (вчитися малювати, фотографувати, готувати) та удосконалювати свої вміння в добре знайомій сфері діяльності.

4. Допомагайте іншим.

Це той випадок, коли добрі справи приносять користь не лише іншим, а й вам самим. Доведено, що коли ми робимо добрі справи, у нас підвищується рівень серотоніну, дофаміну та ендорфіну, а це підвищує самооцінку, покращує настрій, знижує артеріальний тиск і рівень гормону стресу.

5. Уважно ставтеся до своїх думок, емоцій та поведінки.

Усвідомлення допомагає краще розуміти власні думки та емоції, тривогу чи переживання, поліпшити ставлення до життя й підхід до розв’язання проблем.

Якщо ви підозрюєте у себе або у близьких погіршення психічного здоров’я, звертайтеся за професійною допомогою до фахівців із психічного здоров’я (психологів, психотерапевтів, психіатрів). Звертатися за допомогою, говорити про власні емоції, переживання, страхи — це нормально!

Варто звернутися по допомогу, якщо ви відчуваєте:

- глибокий сум та/або пригнічення понад два тижні поспіль; надмірні страхи та/або тривогу;

- різкі зміни настрою, розгубленість, порушення розумових здібностей, зниження концентрації уваги;

- надмірну втому, проблеми зі сном, складності при виконанні рутинних побутових справ;

- відхід від звичного кола спілкування, відсутність бажання підтримувати стосунки з друзями та близькими;

- зміни в харчуванні (переїдання або ж відсутність апетиту), зловживання алкоголем та/або наркотичними речовинами;

- надмірну ворожість, а також напади люті й агресії;

- суїцидальні думки.

За номером 0–800–501–701 працює Всеукраїнський телефон довіри. Також цілодобово працює «гаряча лінія» з попередження суїцидів та психологічної підтримки для ветеранів Lifeline Ukraine за номером 7333.

Корисні посилання