Рутинні щеплення в період війни

28.04.2022 20:57:02
Рутинні щеплення в період війни

З 24 по 30 квітня триватиме Всесвітній тиждень імунізації. Його мета: популяризація вакцинації як найкращого захисту від хвороб людей різного віку. Цьогоріч тиждень імунізації проводять під гаслом #LongLifeforAll (#ДовгеЖиттядляВсіх).

Війна в Україні поставила під загрозу життя, здоров’я, спокій кожного українця. Вже два місяці щодня в містах і селах нашої країни лунають тривожні сирени, в небі літають ворожі ракети і літаки, земля та будівлі тремтять від вибухів. В такий час особливо важливо піклуватися про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких, адже інфекційні хвороби загрожують кожному.

 «Інфекційні хвороби зараз нікуди не зникли, навпаки: війна лише може сприяти їх поширенню. Це пов’язано з перебуванням серед великих скупченнь людей, відсутністю належних санітарних та певних гігієнічних умов у місцях тимчасового перебування людей та недостатнім рівнем охоплення щепленнями як серед дітей, так і серед дорослих. Навіть якщо людина перебуває у відносно безпечному та благополучному місці, ризик захворіти на інфекційну хворобу є завжди», - зазначив Ігор Кузін, головний державний санітарний лікар України, під час брифінгу до Всесвітнього тижня імунізації, що був організований ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України».

Хворобу завжди легше попередити, ніж лікувати. Щеплення – це єдина гарантована можливість попередити 10 інфекційних захворювань, що не мають специфічного лікування: туберкульоз, гепатит В, кір, епідемічний паротит (свинку), краснуху, дифтерію, правець, кашлюк, поліомієліт та хіб-інфекцію. Також українцям доступна вакцинація від COVID-19.

Для отримання щеплення внутрішньо переміщеним особам не потрібно укладати нову декларацію. Достатньо прийти до найближчого закладу первинної медичної допомоги і безоплатно отримати щеплення. Всі дані про вакцинацію будуть внесені до електронної системи охорони здоров’я.

Як розповіла Вусала Аллахвердієва, експертка ВООЗ з питань попередження розповсюдження захворювань та імунізації, зараз в Україні ризик поширення інфекційних хвороб досить високий і він тільки зростатиме до осені. Найбільше це загрожує дітям і людям похилого віку, ці дві групи потребують особливої уваги та турботи.

Щоб знизити ризик поширення інфекційних хвороб, окрім вакцинації важливо знати симптоми захворювань, при їх появі швидко звернутися до лікаря і ізолювати хворого. Більшість хвороб розпочинаються з респіраторних симптомів та підвищення температури.

Забезпеченість вакцинами вцілому по Україні є задовільною, проте показники вакцинації в першому кварталі поточного року нижчі, ніж були раніше за такий же проміжок часу. За 3 місяці 2022 року відсоток охоплення щепленням від поліомієліту у дітей до 1 року життя складає 15%, від дифтерії та правця в 1 рік (АКДП-3) трохи вищий 15%, від кору, паротиту та краснухи цієї вікової категорії щеплено 15,2-15,3%, від туберкульозу — більше 16%. Через тимчасову відсутність вакцини від гепатиту В відсотки імунізації найнижчі і складають 10%. Наразі вакцина від гепатиту В вже є в наявності і скоро буде розподілена по регіонам.

Здоров’я українців напряму залежить від охоплень щепленнями. Вакцинуйтеся! Адже щоб вибороти перемогу та відбудувати державу після війни, треба бути здоровими.

 

Корисні посилання