Соціальний захист ветеранів АТО

08.12.2017 06:55:30

В рамках загальнонаціонального просвітницького проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!» та Всеукраїнського тижня права фахівці системи безоплатної правової допомоги Херсонської області з різними цільовими аудиторіями проводять лекції, бесіди, зустрічі за круглим столом, правові конкурси, словом, беруть активно участь у правопросвітницькій діяльності.

Так, начальник Новотроїцького бюро правової допомоги Світлана Овечкіна розказала про пільги для воїнів АТО та членів їх сімей та нагадала, що основними законодавчими актами, які забезпечують соціальні гарантії військовослужбовців та учасників бойових дій, є Закони України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей».

- Хто має право на пільги та які умови їх призначення?
- Пільги учасникам бойових дій визначені ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (більше 20 видів).

Зокрема учасники бойових дій (УБД) мають право на:

1) безплатне одержання   ліків, лікарських засобів, імунобіологічних  препаратів  та  виробів медичного призначення за рецептами  лікарів (п.1 ч. 1. ст. 12 із змінами, внесеними згідно з Законом № 2344-IV (2344-15) від 13.01.2005);
2)  першочергове  безплатне  зубопротезування  (за винятком протезування з дорогоцінних металів);
3) безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;
4) 75% знижка плати за користування  житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством;
5) 75% знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним  газом для побутових потреб в межах середніх норм  споживання;
6) безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання та інші види пільг.

Для того щоб реалізувати своє право на пільги, учаснику бойових дій необхідно звернутись до управління соціального захисту населення за місцем проживання для реєстрації в Єдиному державному автоматизованому реєстрі пільговиків (постанова КМУ ВІД29.01.2003 РОКУ № 117).

Світлана Овечкіна звернула увагу на те, що пільги надаються з моменту звернення з заявою, а не з моменту виникнення права на них. Це означає, що ними не зможуть скористатися учасники АТО, які не мають посвідчення.

При цьому органи місцевого самоврядування (ОМС) за рахунок місцевого бюджету можуть компенсувати витрати на комунальні послуги таким учасникам АТО.

Зокрема, це передбачено в постанові КМУ від 16.02.1994 року № 94 «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»: «Громадянам, які набули статусу ветерана війни або особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною та на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» пільги надаються з дня його звернення». 

Учасники АТО можуть мати один із декількох статусів, який дає право на пільги:

- УБД;
- учасник війни;
- інвалід війни;
- член сім’ї загиблого  (ст.10  ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

У даному випадку закон передбачає різний рівень соціального захисту залежно від статусу.

Зокрема, якщо для УБД 75% знижка за користування житлово-комунальними послугами та інвалідам війни ці ж пільги передбачені у розмірі 100% знижкою, а для членів загиблих передбачено 50% знижка за цими ж видами пільг, але при умові, що дохід сім´ї пільговика не перевищує розміру доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. У 2017 році – це 2 240 грн.

Пільги щодо плати за житло, комунальні послуги та паливо надаються учасникам бойових дій та членам їх сімей, що проживають разом з ним незалежно від виду житла та форми власності (постанова КМУ віє 16.02.1994 року №94).

Надання пільг можливе або за місцем реєстрації, або за фактичним місцем проживання.

Але якщо фактичним місцем проживання є орендоване житло, скористатись такими пільгами можливо лише, якщо орендар стане споживачем послуг. Тобто він повинен укласти договір з надавачами цих послуг. А це можливо, якщо укласти договір оренди житла та отримати письмовий дозвіл власника.

- Як отримати пільги за фактичним місцем проживання?

- Для отримання пільг за фактичним місцем проживання учасник АТО або його законний представник має право звернутись до УСЗН за фактичним місцем проживання та надати відповідні документи, які дають право на такі пільги, а саме:

- заяву;
- копію посвідчення УБД;
- копію паспорта та ідентифікаційного коду;
- довідку із сільської селищної ради  про фактичне місце проживання без реєстрації;
- акт обстеження житлового приміщення (посвідчується місцевим депутатом);
- довідку органу соцзахисту за місцем реєстрації про те, що інформація про пільговика виключена з реєстру у зв’язку зі зміною місця проживання.

- Чи можна одночасно оформити і пільги і субсидію?

- Ні не можна. Слід обирати або користування пільгами, або субсидією.

Це передбачено Постановою КМУ від 27.04.2016 року № 319 згідно з якою з 30 квітня 2016 року у разі призначення пільг субсидія з оплати ЖКГ  не нараховується.

- Чи можна отримати пільги на ЖКП, якщо учасник АТО не є власником житла?

- Це не є перешкодою для призначення пільг. Пільги надаються незалежно від тих, хто є власником житла. Головне – факт проживання в ньому на законних підставах.

- Учасник АТО продовжує службу і фактично не проживає у житлі?

- Тимчасова відсутність пільговика за місцем проживання не є підставою для відмови у наданні пільг на комунальні послуги. Але якщо він змінив місце проживання то зобов’язаний повідомити про це  УСЗН в письмовому вигляді.

- Пільги УБД на користування транспортом ?

Учасники бойових дій та інваліди війни мають право на:

- безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання.

Це право поширюється й на особу, яка супроводжує інваліда I групи.

 Для того щоб скористатися даною пільгою слід під час подорожі пред’явити посвідчення УБД.

- Чи мають пільги на проїзд члени сімей загиблих?

- На жаль, Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не надає членам сімей загиблих пільги щодо користування транспортом.

Але окремі пільги збереглися. Відповідно до ч. 4 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей»: «Військовослужбовці, які стали інвалідами внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців які загинули чи померли або пропали безвісті під час проходження військової служби, користуються правом безоплатного проїзду всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання.

Для отримання зазначених пільг батьки загиблого в АТО військовослужбовця мають право отримати відповідне посвідчення, яке видає військові комісаріати за місцем реєстрації військовослужбовця.

- Чи можуть обмежувати кількість пільгових місць у транспорті?

- Обмеження пільгових місць у міському транспорті суперечить вимогам діючого законодавства. Такі умови іноді запроваджуються підприємствами-перевізниками згідно з договорами на обслуговування приміського автобусного маршруту. Але такі дії можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.

Якщо Вам відмовляють у пільговому проїзді, необхідно:

а) уточнити назву та контактні дані перевізника та ПІБ водія. Запишіть номер транспортного засобу, дату час та маршрут, на якому отримано відмову. Звертаю увагу, що така інформація зазвичай розміщена біля водія, за можливості здійсніть фото-, відеофіксацію;
б) якщо бажаєте продовжити проїзд, оплатіть його вартість;
в) зателефонуйте перевізнику і спокійно поясніть ситуацію, яка виникла з водієм.  При розмові зазначте, що плануєте звертатись до прокуратури та Укртрансінспекцію;
г) якщо у телефонному порядку вам не вдалося вирішити ситуацію, то радимо направити заяву у трьох примірниках до прокуратури, Укртрансінспекції та органів місцевого самоврядування, де здійснюється маршрут.  До заяви обов’язково додайте копію УБД та копію проїзного квитка, якщо довелося його купити.

Допомогу у складанні такої заяви ви зможете отримати  в місцевих центрах або бюро безоплатної правової допомоги за місцем проживання.

Бериславський місцевий центр з надання БВПД
(05546) 7-66-66; +38 (068)-814-38-61; +38 (050)-219-78-18
Адреса: 74300, Херсонська обл., м. Берислав, вул. Воскресенська (Рози Люксембург), 6а (вхід з вул. Леніна)

Великоолександрівське бюро правової допомоги
(05532) 2-10-27; +38 (068) 364-30-70
Адреса: 74100, Херсонська область, смт. Великоолександрівка, вул. Свободи (Леніна), 138

Високопільське бюро правової допомоги
(05535) 2-16-03; +38 (098) 394-31-86
Адреса: 74000, Херсонська область, смт. Високопілля, вул. Леніна, 10

Нововоронцовське бюро правової допомоги
(05533) 2-12-07
Адреса: 74200, Херсонська область, смт. Нововоронцовка, вул. Суворова , 4 

Голопристанський місцевий центр з надання БВПД
(05539) 2-10-91 / 2-10-96
Адреса: 75600, Херсонська обл., м. Гола Пристань, пров. Курортний, 7

Каланчацьке бюро правової допомоги
+38 (050) 875-30-50; +38 (099) 331-04-23
Адреса: 75800, Херсонська область, смт. Каланчак, вул. Херсонська (Леніна), 9

Скадовське бюро правової допомоги
+38 (095) 539-53-61
Адреса: 75700, Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Сергіївська (Радянська), 4

Каховський місцевий центр з надання БВПД
(05536) 2-06-24 / 2-06-29
Адреса: 74800, Херсонська обл., м. Каховка, вул. Велика Куликовська, 138

Великолепетиське бюро правової допомоги
(05543) 2-24-84; +38 (095) 342-78-76
Адреса: 74500, Херсонська обл., смт. В. Лепетиха, вул. Куйбишева, 15

Верхньорогачицьке бюро правової допомоги
(05545) 51554; +38 (066) 484-71-29; +38 (066) 215-37-43
Адреса: 74400, Херсонська обл., смт. Верхній Рогачик, вул. Владичанського, 16

Генічеське бюро правової допомоги
(05534) 3-45-34; +38 (050) 958-40-67; +38 (066) 578-38-26
Адреса: 75500, Херсонська обл., м. Генічеськ, вул. Леніна, 6

Горностаївське бюро правової допомоги
(05544) 4-10-93; +38 (097) 226-42-47
Адреса: 74600, Херсонська обл., смт. Горностаївка, вул. Леніна, 172

Іванівське бюро правової допомоги
(05531) 3-12-70; +38 (095) 823-87-67
Адреса: 75400, Херсонська обл., смт. Іванівка, вул. Молодіжна, 4

Нижньосірогозьке бюро правової допомоги
(05540) 2-17-35; +38 (095) 183-86-26
Адреса: 74700, Херсонська обл., смт. Нижні Сірогози, вул. Садова, 10

Новокаховське бюро правової допомоги
(05549) 3-50-70
Адреса: 74900, Херсонська обл., м. Нова Каховка, вул. Французька (Паризької Комуни), 5

Новотроїцьке бюро правової допомоги
(05548) 5-24-44; +38 (095) 368-53-40
Адреса: 75300, Херсонська обл., смт. Новотроїцьке, вул. Чапаєва, 3

Чаплинське бюро правової допомоги
(05538) 2-11-78
Адреса: 75200, Херсонська обл., смт. Чаплинка, вул. Грушевського, 38

Херсонський місцевий центр з надання БВПД
(0552) 45-63-16 / 42-83-30
Адреса: 73027, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Стрітенська (Р. Люксембург), 7

Білозерське бюро правової допомоги
+38 (068) 364-86-28; +38 (095) 423-61-23
Адреса: 75000, Херсонська область, смт. Білозерка, вул. Свободи (К.Маркса), 108 (приміщення редакції газети «Придніпровська зірка»)

Олешківське бюро правової допомоги
+38 (068) 364-86-29 VIBER: +38 (095) 423-61-33
Адреса: 75100, Херсонська область, м. Олешки, вул. Гвардійська, 4
(будівля райспоживспілки)

За інформацією Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області

Корисні посилання