Тромбоз: ознаки, фактори ризику і профілактика

13.10.2021 06:27:54
Тромбоз: ознаки, фактори ризику і профілактика

13 жовтня — Всесвітній день боротьби з тромбозом, започаткований у 2014 році з метою підвищення обізнаності громадськості, медичних працівників та системи охорони здоров’я щодо тромбозу. Наразі, під час пандемії коронавірусу, проблема тромбозів є дуже актуальною, оскільки  COVID-19 збільшує ризик утворення тромбів.

Тромбоз - це утворення згустку крові (тромбу) в кровоносній судині. В залежності від виду судини розрізняють венозний тромбоз і артеріальний. Після утворення тромб може уповільнити або заблокувати нормальний кровотік і навіть частково потрапити до органу, спричинивши серцевий напад, тромбоемболічний інсульт або венозну тромбоемболію. Одна із чотирьох смертей у світі трапляється через стан, спричинений тромбозом.

Найчастіше тромби утворюються у глибокій вені ноги, це називається тромбозом глибоких вен. Частина тромбу може сповільнити кровотік або заблокувати легеневу артерію — це тромбоемболія легеневої артерії, що часто стає фатальною.

Фактори ризику. Тромбоз вражає людей різного віку, раси та етнічної приналежності і зустрічається як у чоловіків, так і у жінок. Деякі фактори та ситуації можуть збільшити ризик розвитку потенційно смертельних згустків крові:

1. Високий ризик: перебування в лікарні тривалий час, хірургічна операція (особливо повна хірургія тазостегнового або колінного суглобу), онкологічне захворювання, відсутність руху (постільний режим, тривалі подорожі).

2. Помірний ризик: вік 60+, випадки тромбозів у сімейному чи особистому анамнезі, хіміотерапія, використання ліків на основі естрогенів (наприклад, оральних контрацептивів або замісної гормональної терапії).

3. Інші фактори: ожиріння, вагітність або нещодавні пологи, куріння, вживання алкоголю.

До 60% усіх випадків тромбозів трапляються під час або протягом 90 днів після госпіталізації. Тривала госпіталізація є основним фактором ризику розвитку венозної тромбоемболії.

Симптоми тромбозу глибоких вен:

- біль або чутливість, які часто починаються з литок,

- набряки, включаючи щиколотку або стопу,

- почервоніння або помітна зміна кольору та температури в місці тромбозу.

Симптоми легеневої тромбоемболії:

- безпричинна задишка та/або прискорене дихання,

- біль у грудях (може посилюватися при глибокому вдиху),

- прискорений пульс,

- легке запаморочення або непритомність.

Тромбозу та станам, які він викликає, можна запобігти. Для цього потрібно звернутися до лікаря, щоб дізнатися, чи перебуваєте ви в зоні ризику. Лікар може призначити додаткові обстеження (аналіз крові, УЗД судин) та медикаментозні засоби (антикоагулянти). Самолікування недопустиме!

Також для профілактики важливо більше рухатися і пити достатньо води. Якщо ви плануєте тривалий час сидіти нерухомо, встановіть будильник через кожну годину і використовуйте 5 хвилин щогодини, щоб вставати, ходити і розтягуватися. Тривале перебування в нерухомому стані може збільшити ризик утворення тромбів. Пийте багато води, щоб запобігти зневодненню, яке може призвести до згущення крові і утворення тромбів.

Корисні посилання