Військові захищають нас на полі бою, а ми – на правовому полі

30.05.2017 12:12:05
Військові захищають нас на полі бою, а ми – на правовому полі

 

Директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Херсонській області Марина Єлисєєва та начальник ГТУЮ у Херсонській області Костянтин Хутковський в Олешках провели виїзний прийом громадян.

Під час спілкування з мешканцями Олешківського району, яке пройшло в Олешківському бюро правової допомоги, представникам громади було надано консультації та роз’яснення діючого законодавства.

Але найбільш важливим та болючим стало питання реалізації права на житло родичів загиблого учасника бойових дій, на яке Марина Єлисєєва надала обґрунтовані відповіді.

Дійсно, серед пільг, що надаються державою сім’ям учасників бойових дій, які брали участь в АТО і які:

померли, загинули;

оголошені померлими;

оголошені безвісти відсутніми

є право на отримання житла та земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва тощо, але про все по порядку.

Хто належить до членів сімей загиблого

До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) військовослужбовців та інших осіб, зазначених у Законі «Про ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», належать:

утриманці загиблого або померлого, яким у зв’язку з цим виплачується пенсія;

батьки;

один з подружжя, який не одружився вдруге;

діти, які не мають (і не мали) своїх сімей;

діти, які мають свої сім’ї, але стали інвалідами до досягнення повноліття;

діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти;

діти померлих учасників бойових дій, які навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, до закінчення цих навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

Навіщо потрібен статус та посвідчення «Член сім’ї загиблого»?

Для отримання пільг необхідно отримати посвідчення «Член сім’ї загиблого».

Дітям загиблих осіб до досягнення ними 16-річного віку передбачені законодавством пільги надаються на підставі довідки, що видається матері (або іншому повнолітньому члену сім’ї загиблої особи, або опікуну) за місцем реєстрації дитини. Після досягнення такими особами 16-річного віку в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, який продовжує дію посвідчення на наступний рік.

Куди потрібно звертатись?

Статус члена сім’ї загиблого (померлого) встановлюється управліннями праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина, куди і звертаються члени сім’ї з відповідними документами та отримують відповідні посвідчення.

Адреси розташування управлінь праці та соціального захисту населення районних у місті Херсоні рад:

Дніпровський район: вул. Перекопська, 166; тел. (0552) 35-49-99;

Суворовський район: вул. Маяковського, 8; тел. (0552) 22-32-24;

Корабельний район: вул. Суворова, 29; тел. (0552) 22-96-79.

Як отримати статус «Член сім’ї загиблого»?

Перелік необхідних документів визначається рішеннями місцевих державних адміністрацій, тому може відрізнятись, але приблизно такий:

паспорт заявника;

свідоцтво про народження заявника (для дітей померлого);

свідоцтво про народження померлого (для його батьків);

свідоцтво про одруження (для чоловіка або дружини померлого);

довідка з військкомату, яка підтверджує безпосередню участь у бойових діях;

свідоцтво про смерть ветерана війни;
(додаткові документи для членів сімей, які не були включені у склад Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, але виконували завдання АТО у взаємодії із ними);

клопотання про надання статусу особи;

документи або письмові свідчення не менш як двох свідків з числа осіб, які спільно з такою особою брали участь в антитерористичній операції та отримали статус учасника бойових дій, або інваліда війни, або учасника війни відповідно до цього Закону, що підтверджують участь загиблої (пропалої безвісти), померлої особи в антитерористичній операції;

довідка керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, Генерального штабу Збройних Сил України про виконання добровольчими формуваннями завдань антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

висновок медико-соціальної експертної комісії про зв’язок смерті померлої особи з участю в антитерористичній операції.

Варто зазначити, що пільги для сімей загиблих військовослужбовців можуть визначатися одночасно кількома законами. У даному випадку це Закони України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про боротьбу з тероризмом».

Якщо виникають колізії між законами, особа може за власним бажанням обрати, положеннями якого із названих вище законів користуватися для отримання пільги. Крім того, додаткові або підвищені пільги можуть бути передбачені актами місцевих органів влади.

Згідно з Законом України «Про боротьбу з тероризмом», якщо особа, яка брала участь у боротьбі з тероризмом, загинула під час проведення антитерористичної операції, членам її сім’ї та особам, що перебували на її утриманні:

виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України одноразова допомога в розмірі 20 прожиткових мінімумів;

відшкодовуються витрати на поховання загиблого;

призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника;

а також зберігаються пільги, які мав загиблий: на отримання житла, оплату житлово-комунальних послуг тощо.

Хто надає пільги?

органи соціального захисту;

підприємства, установи, організації відповідно до їх компетенції.

Забезпечення житлом та відведення земельних ділянок

Органи виконавчої влади, виконавчі комітети місцевих рад зобов’язані надавати допомогу сім’ям загиблих військовослужбовців у будівництві індивідуальних жилих будинків. Земельні ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва відводяться зазначеним особам у першочерговому порядку.

Позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій. Особи, зазначені в цій статті, забезпечуються жилою площею протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

Але для отримання житла особа повинна підпадати під одну з категорій «осіб, що потребують поліпшення житлових умов».

Потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, які:

1) забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської міської Ради народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами;

2) проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;

3) хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв’язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім’ї;

4) проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;

5) проживають не менше 5 років за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;

6) проживають у гуртожитках;

7) проживають в одній кімнаті по дві і більше сім’ї, незалежно від родинних відносин, або особи різної статі старші за 9 років, крім подружжя (у тому числі якщо займане ними жиле приміщення складається більш як з однієї кімнати).

Сім’ям загиблих військовослужбовців надається першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Члени сім’ї загиблого учасника бойових дій можуть безоплатно отримувати земельні ділянки в такому розмірі:

для ведення особистого селянського господарства – не більше 2,0 га;

для індивідуального дачного будівництва - не більше 0,10 гектара

для ведення садівництва – не більше 0,12 гектара;

для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах – не більше 0,25 гектара, у селищах – не більше 0,15 гектара, у містах – не більше 0,10 гектара.

Сім’ї загиблих військовослужбовців можуть отримати позику на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт жилих будинків і подвірних будівель, приєднання їх до інженерних мереж, комунікацій, а також позики на будівництво або придбання дачних будинків і благоустрій садових ділянок з погашенням її протягом 10 років, починаючи з п’ятого року після закінчення будівництва.

Примітка: у разі загибелі (смерті) позичальника (одного з членів сім’ї позичальника) - військовослужбовця, що настала під час проходження ним військової служби у період проведення АТО, за рахунок бюджетних коштів погашається вся сума зобов’язань за кредитом, що існувала на момент його загибелі (смерті).

Також законом передбачене першочергове право на вступ до житлово-будівельних (житлових) кооперативів, кооперативів по будівництву та експлуатації колективних гаражів, до садівницьких товариств, на придбання матеріалів для індивідуального будівництва і садових будинків, технічне обслуговування та забезпечення стоянками транспортних засобів.

Довідково! Олешківське бюро правової допомоги є відділом Херсонського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Контактна інформація:

Херсонський місцевий центр з надання БВПД
(0552) 45-63-16 / 42-83-30
Адреса: 73027, Херсонська обл., м. Херсон, вул. Стрітенська (Р. Люксембург), 7

Білозерське бюро правової допомоги

+38 (068) 364-86-28; +38 (095) 423-61-23
Адреса: 75000, Херсонська область, смт. Білозерка, вул. Свободи (К.Маркса), 108 (приміщення редакції газети «Придніпровська зірка»)

Олешківське бюро правової допомоги

+38 (068) 364-86-29 VIBER: +38 (095) 423-61-33
Адреса: 75100, Херсонська область, м. Олешки, вул. Гвардійська, 4
(будівля райспоживспілки)
Єдиний телефонний номер системи БПД:
0 800 213 103

(Дзвінки на вказану телефонну лінію із стаціонарних та мобільних телефонів в межах країни є безкоштовними).

Корисні посилання