Вакцинація від COVID-19: що відомо про вакцини

16.03.2021 11:14:17
Вакцинація від COVID-19: що відомо про вакцини

24 лютого 2021 року, в Україні розпочалась вакцинація проти COVID-19. Станом на 16 березня за даними сайту https://vaccination.covid19.gov.ua першу дозу вакцини отримали 62 083 українців. На Херсонщині вже щеплено 2640 осіб.

Наразі щеплення проводиться вакциною AstraZeneca (Covishield). Це векторна вакцина, яку розробив Оксфордський університет та британсько-шведська компанія AstraZeneca. Ефективність - 63,09% (згідно з тимчасовими рекомендаціями Стратегічної консультативної групи експертів з імунізації ВООЗ).

Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 4-12 тижнів. Може зберігатися до шести місяців при температурі від +2 до +8 С.

Вакцина, яка використовується для щеплення в Україні, виготовлена в Індії в Serum Institute. Це найбільший у світі виробник вакцин за кількістю доз, вироблених і проданих у всьому світі (понад 1,5 мільярда доз). Інститут виробляє вакцину проти поліомієліту, дифтерії, правця, кашлюку, HIB (гемофільної палички), БЦЖ, гепатиту В, кору, паротиту та вакцини проти краснухи.

За підрахунками, близько 65% дітей у світі отримують принаймні одну вакцину, вироблену Інститутом сироватки крові. Вакцини, вироблені Інститутом сироватки крові, акредитовані Всесвітньою організацією охорони здоров’я і використовуються приблизно в 170 країнах світу у національних програмах імунізації.

Компанія уклала партнерство з Oxford/AstraZeneca та виготовляють вакцину AZD1222 від COVID19 під локальною індійською назвою CoviShield.

11 березня компанія Pfizer повідомила що хоче виробляти свою вакцину в Індії.

Станом на 10 березня Всесвітня організація охорони здоров’я схвалила для екстреного використання 4 вакцини проти COVID-19. А саме: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca/Covishield (Індія), AstraZeneca/SKBio (Південна Корея), Moderna. На останніх стадіях погодження знаходяться вакцини Sinovac та Sinopharm. В Україні зареєстровано 3 вакцини: AstraZeneca/Covishield, Pfizer/BioNTech та вакцина CoronaVac виробництва компанії Sinovac Biotech Ltd.

Вакцина Pfizer-BioNTech - це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Заявлена ефективність - 95%. Необхідні дві дози вакцини з інтервалом у 21 день. Потребує температури зберігання щонайменше -70 C. Після розмороження може зберігатися 5 днів при температурі +2 до +8 С.

Вакцина Sinovac Biotech - це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством. Попередня ефективність вакцини Sinovac Biotech - 50%. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом у 14 днів. Може зберігатися до трьох років при температурі від +2 до +8 С.

Вакцина Novavax - це субодинична білкова вакцина американської компанії Novavax. Попередня ефективність - 96%. Під час третього етапу випробувань вакцини у Великій Британії її ефективність склала 89%. Потрібні дві дози вакцини з інтервалом до 21 дня. Може зберігатися до шести місяців при температурі від +2 до +8 С. Вакцина Novavax поки перебуває на фінальній стадії III фази клінічних випробувань.

 

За інформацією комунікаційного центру вакцинації

від COVID-19 при ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України»

Корисні посилання