Засідання обласної ради з ТБ/ВІЛ

21.09.2021 14:06:41
Засідання обласної ради з ТБ/ВІЛ

20 вересня в Херсонській обласній державній адміністрації пройшло друге в поточному році засідання обласної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ. Провели засідання голова ради, перший заступник голови обласної державної адміністрації Андрій Шибаєв та в.о. генерального директора ДУ «Херсонський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», головний державний санітарний лікар Херсонщини Юрій Ромаскевич.

Звітуючи про виконання заходів протидії захворюванню на туберкульоз та ВІЛ/СНІД, заступник голови Скадовської райдержадміністрації Олег Старенький повідомив про оновлення складу районної ради з ТБ/ВІЛ, в якій тепер 35,7% займає недержавний сектор. За його словами, в громадах відсутні програми,  недостатнє фінансування. Відбулися зміни і в соціальній сфері: Скадовський міський центр соціальних служб ліквідовано шляхом приєднання до Центру надання соціальних послуг міської ради. У 2020 році в районі зменшився рівень захворюваності на туберкульоз, але основні статистичні показники по ВІЛ/СНІДу перевищують обласні.

Обласна рада з ТБ/ВІЛ рекомендувала районній раді активізувати роботу районної ради з координації дій у відповідь на поширення туберкульозу та ВІЛ, розробити районну програму протидії ТБ/ВІЛ, організувати виїзди фахівців у формі «Ярмарки здоров’я» та замовляти послуги з профілактики через соціальне замовлення.

Рішенням ради був затверджений оновлений склад обласної групи з питань адвокації, комунікації та соціальної мобілізації. Головою групи за рекомендацією Юрія Ромаскевича, в.о. генерального директора ДУ «Херсонський обласний центр контролю і профілактики хвороб МОЗ України», була обрана Дар’я Сєдлєр, заступник директора даної державної установи.

Питання про створення сайту замісної підтримувальної терапії у Бериславському та Білозерському районах залишається невирішеним вже декілька років з різних причин: відсутність фахівця, втрата ліцензії, відсутність приміщення. Наразі райони мають всі передумови для відкриття кабінетів ЗПТ: навчений персонал, ліцензії на обіг наркотичних речовин, препарати ЗПТ. Клієнтів теж не бракуватиме, адже в Бериславському районі на обліку в нарколога перебуває 46 хворих, офіційно зареєстровано 19 осіб, що вживають опіати, у Білозерському — 82 хворих на обліку в нарколога і 50 офіційно зареєстрованих осіб, що вживають опіати.

Тому обласна рада з ТБ/ВІЛ рекомендувала директорам Бериславської та Білозерської центральних районних лікарень укласти договори з НСЗУ щодо пакету послуг із ЗПТ і все ж таки відкрити сайти на базі лікувальних закладів.

Всього по області на замісній підтримуючій терапії знаходяться 582 особи, з яких найбільше, 196 осіб, — у Херсоні. Здобути прихильність до ЗПТ серед споживачів ін’єкційних наркотиків допомагають пункти обміну шприців, що утворені у 8 районах області завдяки зусиллям ХОБФ «Мангуст». Як запевнила керівник благодійного фонду Євгенія Лисак, терапія повертає споживачів наркотиків до сімей, вони відмовляються від вуличних наркотиків і змінюють своє життя на краще.

Значну підтримку хворим на туберкульоз у пенітенціарному секторі надає громадська організація «Асоціація 21століття». Вона за кошти гранту Глобального фонду реалізує декілька проектів. За словами виконавчого директора організації Ярослава Зятюка, станом на кінець травня 2021 року вдалося охопити послугами з супроводу 105 клієнтів, хворих на мультирезистентний туберкульоз та 142 клієнтів, хворих на чутливий туберкульоз. Щотижня організація роздає продуктові та гігієнічні набори, станом на 01.06.2021 року роздано 656 продуктових і 403 гігієнічних наборів. В рамках реалізації проекту «Механізм реагування Глобального фонду на COVID-19 в Херсонській області» вже доставлено АРТ 396 клієнтам та здійснено 9 виїздів мультидисциплінарної команди для консультацій лікаря та забору крові.

Вперше на засіданні була присутня Олена Яценко, фахівець супроводу реформ та регіонального розвитку ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Вона рекомендувала збільшити кількість представників неурядового сектору в обласній раді до 40% та окреслила пріоритетні напрямки національної ради з ТБ/ВІЛ: прийняття регіональних програм, захист прав пацієнтів, співпраця з міжнародними донорами, захист прав лікарів в плані інфікування на робочому місці тощо.

Для вивчення питання впливу медичної реформи на первинний та вторинний рівні надання медичної допомоги було вирішено створити робочу групу ОКР у складі 6 осіб. За кадровий склад робочої групи проголосували одноголосно.

Також була підтримана пропозиція організувати навчання для членів районних рад з ТБ/ВІЛ та голів ОТГ, а також ініціатива звернення КНП «Фтизіопульмонологічний медичний центр» до НСЗУ щодо відсутності коштів за надання послуги антиретровірусного лікування 1000 хворих на ВІЛ/СНІД.

 

Корисні посилання