Діти продовжують навчатися. Дорослі – підтримувати їх. Українці живуть життя навіть тоді, коли триває війна

опубліковано 01 липня 2026 року о 11:36

Спікери під час панельної дискусії на сцені конференції «Ukraine Recovery Conference» перед великим екраном із текстом про безпеку українських дітей.
Школа сьогодні є місцем, де щодня зустрічаються різні досвіди війни. Діти навчаються між повітряними тривогами. Педагоги, які теж проживають потенційно травмівні події, підтримують учнів. Батьки живуть із тривогою за своїх дітей. Саме тому турбота про ментальне здоров'я стає органічною частиною освітнього середовища поряд із фізичною безпекою. 
Про комплексні рішення йшлося під час воркшопу Olena Zelenska Foundation / Фундація Олени Зеленської «Безпечна школа: комплексні рішення для дітей України» на міжнародній Конференції з питань відновлення України (URC) в Гданську (Польща).

Жінка у білому одязі зі спини розглядає великий інформаційний стенд із презентацією проєктів англійською мовою та логотипами «Olena Zelenska Foundation».

Під час відкриття воркшопу перша леді України Олена Зеленська у відеозверненні наголосила: безпечне освітнє середовище є однією з ключових передумов збереження дитинства та майбутнього українських дітей навіть в умовах війни: 
«Діти вчаться зараз. Їхнє дитинство триває зараз і має бути захищене невідкладно. Саме тому ми не можемо чекати завершення війни, щоб створювати безпечні умови для навчання. Ми маємо робити це сьогодні».
Саме це бачення стало основою воркшопу, у якому взяли участь перший заступник міністра освіти і науки України Євген Кудрявець та заступниця міністра охорони здоров’я України Марія Карчевич, які окреслили державне бачення розвитку безпечного освітнього середовища. Голова Запорізька обласна державна адміністрація Іван Федоров представив досвід регіону, який щодня живе поруч із лінією фронту.
Соціологічні дослідження показують: попри високий рівень адаптації українських підлітків, кожна шоста дитина перебуває у зоні ризику та потребує додаткової підтримки. Найбільше її потребують діти, чиї батьки служать у Силах оборони України, а також ті, хто тривалий час навчається онлайн.
Під час дискусії керівниця Координаційний центр КМУ / Mental Health UA, директорка Всеукраїнської програми ментального здоров'я Ти як? Оксана Збітнєва наголосила, що Україна вибудовує нову архітектуру ментального здоров'я в освіті. В її основі – травмоінформований підхід, соціально-емоційне навчання, розвиток компетентностей дорослих, які щодня взаємодіють із дітьми, взаємодія закладів освіти із сервісами підтримки ментального здоров'я у громадах. Цей підхід продовжується і в системі вищої освіти, де університети стають простором підтримки студентів, працівників закладів освіти та водночас готують нове покоління фахівців у сфері ментального здоров'я.
Разом із керівником Команда Реформи Шкільного Харчування  Orest Stepanyak, генеральною директоркою Фундації Олени Зеленської Вікторією Романовою учасники воркшопу обговорили рішення, які вже працюють в Україні та необхідність масштабування комплексної моделі безпечної школи у громадах, що поєднує безпеку, якісне харчування та підтримку ментального здоров'я.
Україна знає, як будувати стійкі системи підтримки в умовах тривалої кризи. Україна вже має рішення, які працюють, і готова масштабувати їх разом із партнерами.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux