Як жителі громади можуть бути корисними ветерану та ветеранці: 5 кроків

опубліковано 24 листопада 2025 року о 10:36

Ветеран у формі обіймає двох дітей; жінка праворуч тримає брошуру. Напис: Як жителі громади можуть бути корисними ветеранам і ветеранкам?

Повернення з війни — новий етап для Захисників і Захисниць. Тому рідна громада може стати силою, яка в цьому допоможе.  

Ось поради від американського письменника та воєнного журналіста Себастьяна Юнгера, представлені в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської — Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за підтримки ВООЗ та Кабінету Міністрів України.
▪️Дайте відчуття приналежності.
Запрошуйте ветеранів і ветеранок брати участь у локальних подіях, волонтерстві, ініціативах.
▪️Слухайте без осуду.
Найгірше, що можна зробити, — це ігнорувати або перекреслювати досвід Захисників і Захисниць. Не змінюйте тему. Не радьте «забути». Створіть простір для відвертого діалогу, без бажання дати пораду чи засудити.
▪️Транслюйте визнання замість співчуття.
Ветерани та ветеранки не потребують жалю — лише розуміння та визнання їхніх зусиль. Організовуйте локальні події чи виставки, присвячені історіям місцевих ветеранів і ветеранок. Не зводьте їхню роль лише до війни — підкресліть їхні досягнення в мирному житті.
▪️Робота = нова опора.
Для ветеранів і ветеранок викликом після повернення може стати пошук роботи. Громада здатна допомогти, запускаючи ініціативи з перекваліфікації або менторства для Захисників і Захисниць, а також може сприяти старту ветеранських бізнесів.
▪️Запропонуйте конкретну допомогу.
Не «Якщо щось треба, звертайся», а «Їду в центр — можу підкинути», «Буду в магазині — щось купити?». Так простіше прийняти підтримку.

Ветерани та ветеранки — люди, які посилюють громади своїм досвідом, вміннями, прикладом. Тож варто змінювати підхід з «вони повернулися» на «нарешті ми знову разом будуватимемо тут майбутнє».

Інфокампанія «Можливості для ветеранів та ветеранок» реалізовується в межах партнерства Мінветеранів та Програми реінтеграції ветеранів, яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux